YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kışlada KENEVİR Yetiştirmişler
Kışlada KENEVİR Yetiştirmişler
Kışlada KENEVİR Yetiştirmişler
01 Temmuz 2008 / 16:41 Güncelleme: 01 Temmuz 2008 / 00:00


Dün Harp Okulu öğrencilerine uyuşturucu içirip uygunsuz fotoğraflarını çeken çete ortaya çıkarılmıştı. Bugün daha büyük skandal çıktı. Askeri bölgede KENEVİR


GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı yerleşkesinde kenevir ekildiği, yetiştirilen kenevirin bitkisinden uyuşturucu olarak istifade edildiği tespit edildi. Kışla içinde bir “şebeke” şeklinde organize olan bazı askerlerin, içeriden de desteklendiği belirlendi.


Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydar Paşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı yerleşkesinde kenevir ekildiği, yetiştirilen kenevirin bitkisinden uyuşturucu olarak istifade edildiği tespit edilirken yerleşke içerisinde bir şebeke şeklinde organize olan bazı askerlerin, içeriden de desteklendiği ortaya çıktı.


Vakit Gazetesi'nden Kenan Ersözlü'nün haberine göre: Ankara’daki GATA Komutanlığı’na bağlı GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan’ın emriyle kurmay albay Yunus Aktan tarafından Çamlıca Kışla Komutanlığı’na gönderilen “Gizli” ibareli belgede, GATA Komutanlığı’nın 7 Mayıs 2008 tarihli ve İSTH: 2240-1609-08/İd.Ks. 1510 sayılı “uyuşturucu madde” konulu emrine atıfta bulunarak, şunlar kaydediliyor:“1. İlgi emir ile; yapılan takip sonucu bazı er ve erbaşların eşyaları arasında saklanan kenevir tohumlarının ele geçirildiği, yapılan sorgulama sonucunda bu tohumların kışlada dikkat çekmeyen tenha bölgelere, bahçe ve saksılara dikildiği ve oralarda yetiştirilen bitkisinden uyuşturucu olarak istifade edildiğinin öğrenildiği bildirilmiştir.”


ŞEBEKE ŞEKLİNDE DESTEKLENİYOR


“2. Bir şebeke şeklide organize oldukları anlaşılan bu kişilerin benzer faaliyetlerini diğer birlik ve kışlalarda da yapabilecekleri ve içeriden de desteklendikleri değerlendirilmektedir.”


AÇMLICA KIŞLASI, KENEVİR EKİMİNE ÇOK MÜSAİT


“3. Özellikle Çamlıca Kışlası’nın konumu ve arazi yapısı nedeniyle bu tür faaliyetlere müsait olabileceği değerlendirildiğinden, Çamlıca Kışla Komutanlığı ve Destek Kıt’aları Komutanlığı tarafından aylık yapılan planlı plansız aramalarda konu üzerinde hassas şekilde durulacak, varsa içeriden destekleyenler ve bu tür faaliyetlerin tespit edilerek ivedilikle İsth. Ve İKK. Şb. Müdürlüğü’ne bilgi verilecektir.


Arz ve rica ederim.


Yunus Aktan


Kurmay Albay


Kurmay Başkanı”


NASIL GÖRÜLMEDİ?


Özellikle kılık kıyafet uygulaması konusunda asla taviz verilmeyen GATA Haydarpaşa yerleşkesinde; bahçe ve saksılarda kenevir yetiştiren askerlerin üstüne üstlük bir de “şebeke” şeklinde organize olmalarının nasıl gözden kaçtığı merak konusu oldu.


Aktif Haber

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler