YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerinçsiz, Ergenekon savcılarına Şemdinli’yi hatırlattı
Kerinçsiz, Ergenekon savcılarına Şemdinli’yi hatırlattı
Kerinçsiz, Ergenekon savcılarına Şemdinli’yi hatırlattı
01 Nisan 2009 / 10:52 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon silahlı terör örgütü davasının tutuklu sanıklarından avukat Kemal Kerinçsiz, soruşturmayı yürüten savcıları tehdit etti. Silivri Cezaevi'nde görülen Ergenekon davasının 67. duruşmasında Kerinçsiz savunma yaptı.


'Silahlı terör örgütüne üye olma, TC hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik' gibi suçlamalarla yargılanan Kerinçsiz, savunmasında önce kendisini övdü, ardından savcıları hedef aldı. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarına Şemdinli savcısının akıbetini hatırlatan Kerinçsiz, "Sayın savcılar sakın ola ki 'Biz savcıyız, arkamızda hükümet var, kimse dokunamaz bize.' demesinler. Gün gelir arkanızdaki güç biter." dedi. Kerinçsiz, ayrıca davanın askerî mahkemeye gönderilmesini talep etti. Mahkemeden görevsizlik kararı vermesini isteyen Kerinçsiz, "Sizin yargılamanızdan kaçmak için değil. Davaya bakmakla görevli olan mahkemenin askerî mahkeme olduğu kanaatindeyim." ifadesini kullandı.


Silivri Cezaevi'nde görülen Ergenekon davasının 67. duruşmasında sanık kürsüsünde avukat Kemal Kerinçsiz vardı. 'Silahlı terör örgütüne üye olma, TC hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik' gibi suçlamalarla yargılanan Kerinçsiz, savunmasına kendisini överek başladı. Üniversite yıllarında çok başarılı bir öğrenci olduğunu anlattı.


Ardından savcıları suçlayarak, tehditler savurdu. Soruşturmayı yürüten savcıların ya kullanıldıklarının farkında olmadıklarını ya da baştan beri buna rıza gösterdiklerini öne sürdü. "Kendileri adına üzülüyorum. Çünkü kendi ordusuna, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, Atatürkçülere terörist diyen savcılar olarak Türk tarihine geçmişlerdir. Bu şekilde savcılar hem çocukları için hem de gelecekleri için kötü bir miras bırakacaklar. Onları çevrelerine karşı zor durumda bırakacaklardır. Onların yüzüne de bakamayacaklardır." dedi.


Savcılara Şemdinli'yi hatırlattı


Kemal Kerinçsiz'in savunmasında Şemdinli davası önemli bir yer tuttu. Şemdinli iddianamesinin Ergenekon davasının ilk işareti olduğunu savunan Kerinçsiz, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'nın satır aralarında TSK'ya 'terör örgütü' dediğini, Genelkurmay Başkanı'nın da 'terör örgütünün başı' olduğunu iddia ettiğini ileri sürdü. Kerinçsiz, "Sayın savcılar sakın ola ki 'Biz savcıyız. Arkamızda adalet bakanı var, hükümet var, dış güçler var, kimse dokunamaz bize' demesinler. Gün gelir arkanızdaki güç biter. Savcıların dışarıdan buldukları destek şu an sadece, ağustos böceğinin 24 saatlik şatafatlı dönemi kadardır. Bir sene, iki sene veya beş sene sonra her şey değişebilir. Akan suyu ilelebet durduramazsınız. İlla bir yer bulur, patlatır ve yoluna devam eder." diye konuştu.


Beni, askerî mahkeme yargılamalı!


Kemal Kerinçsiz, yargılandıkları suç maddelerini detaylarıyla anlatarak, davanın konusunun askerî mahkemeyi ilgilendirdiğini savundu. Mahkemeden görevsizlik kararı vermesini istedi: "Sizin yargılamanızdan kaçmak için değil. Konusu itibarıyla davaya bakmakta görevli olan mahkemenin askerî mahkeme olduğu kanaatindeyim." Kerinçsiz'in bin 361 sayfa savunma hazırladığı öğrenildi. Kerinçsiz'le birlikte davadaki tutuklu sanıkların savunması da bitmiş olacak. Savunma sırası tutuksuz sanıklara geçecek.


İstanbul, birleştirme davasında Ankara'nın görüşünü bekleyecek


Ergenekon terör örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, Danıştay'a saldırı ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi konusundaki görüşünü, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu husustaki bildiriminden sonra açıklayacaklarını söyledi.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, taleplerin dinlenilmesinin ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, dosyaya gelen yazıları okudu. Şengün, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, Danıştay'a saldırı davası ile Ergenekon davasının birleştirilmesini zorunlu bulan Yargıtay'ın bozma ilamı konusunda kendilerinden karar verip, görüş bildirmelerinin istendiğini belirtti. Şengün, buna ilişkin görüşlerini, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi bu konudaki görüşünü açıkladıktan sonra bildireceklerini kaydetti.


Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 13. Ağır Ceza'dan Ergenekon davası ile bu davanın birleştirilmesi yönündeki Yargıtay'ın bozma kararıyla ilgili görüşünü bildirmesini de istemişti. Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Danıştay üyelerine saldırı davası, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 Mart'ta görülmüştü. Mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararıyla ilgili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görüşünü beklemeye karar vermişti. Yeniden görülmeye başlanan Danıştay davası 20 Nisan 2009'a ertelenmişti.


Tuncay Özkan'a ağır suçlama: PKK'dan maddî destek aldı


Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyonların özellikle darbe girişimi ile ilgili bölümünü içine alan ikinci iddianamede gazeteci Tuncay Özkan ile ilgili çarpıcı iddialar yer alıyor. Terör örgütü PKK ile ilişkilerine geniş yer verilen Özkan'ın, Kanaltürk televizyonunu kurarken kullandığı paraların önemli bir kısmını örgütten aldığı belirtiliyor.


Tuncay Özkan'ın polis sorgusunda çarpıcı ilişkileri deşifre edildi. E.S. isimli bir kişinin verdiği bilgilere göre; Özkan, Kanaltürk isimli televizyon kanalını kurarken başka bir gazeteciyle birlikte hareket etti. Kanaltürk'ün kurulması sırasında bu kişilerin bilgisi dahilinde PKK'dan para yardımı alındığını söyledi. Güler Kömürcü ile yaptığı telefon görüşmeleri iddianameye yansıyan S.S. ise Özkan'ın PKK'nın Almanya örgütlenmesinde etkin olarak çalışan Doktor Hüseyin Nazlıkul'dan para aldığını anlatıyor.


S.S., Kömürcü ile telefon görüşmesi sırasında şunları söylüyor: "Hüseyin Nazlıkul, Salman Kurtulan'ın paralarını çalmışlar, PKK'nın Pazarcık'taki şubedeki Ziraat Bankası'ndaki paralarına el koymuşlar. Tuncay'ın kankaları ve Tuncay paraları yemişler, televizyon kurmuşlar."


Ergenekon sanığı Tuncay Özkan'ın teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştüğü ve kendisini övdüğü belirtiliyor. Özkan, Öcalan için 'İyi bir ideologdur.' ifadesini kullanıyor. Kanaltürk'te yayınlanan bir programda yine Öcalan ile ilgili kullandığı ifadeler sebebiyle tepki topladığı da bir telefon konuşmasına şu şekilde yansıyor:


Gülizar: Tuncay Bey, merhaba, ne kadar meşgul telefonunuz ya...


T.Ö: Maalesef sorma, herkes dünkü program nedeniyle şey yapıyor.


Gülizar: İnternetteki yayınlarınızı izledik de, 'bu adam çıldırmış olmalı' falan diyorlar.


T.Ö: Niye çıldırmışım?


Gülizar: Öcalan'a hak vermişsiniz.


Tuncay Özkan: Evet, ne olmuş vermişim, ne olacak?


Gülizar: Ama devamını yazmıyorlar işte ben izledim akşam da bitene kadar. Sadece o bölümü almışlar, 'Abdullah Öcalan haklı' dedi diyor; ama neden haklı dediğini hiç yazmıyorlar.


Tuncay Özkan: Boş ver, bu propaganda bizim işimize çok yarar.


Tuncay Özkan'ın Kanaltürk'teki yol arkadaşı Merdan Yanardağ'ın, PKK'nın yayın organı Özgür Gündem Gazetesi'nin kurucusu ve yazı işleri müdürü olduğu ortaya çıkmıştı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler