YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kent genelinde metrekareye ortalama 70 kg yağmur d
Kent genelinde metrekareye ortalama 70 kg yağmur d
Kent genelinde metrekareye ortalama 70 kg yağmur d
27 Ekim 2008 / 19:20 Güncelleme: 27 Ekim 2008 / 00:00

İstanbul’da hafta sonu etkili olan sağanak yağmur barajlara 29 milyon metreküp su getirdi. Kent genelinde metrekareye ortalama 70 kg yağmur düştü.


İstanbul’da cumartesi günü başlayan sağanak yağmur, aralıklarla pazar günü akşam saatlerine kadar sürdü. Kentte yer yer su baskınlarına neden olan yağışlar barajlara yaradı. Sağanak yağmur barajlara 29 milyon metreküp su gelmesini sağlarken barajlardaki doluluk oranı yüzde 26,24’e yükseldi.


24 Ekim Cuma günü İstanbul’a su sağlayan barajlarda 199 milyon metreküp olan su miktarı, hafta sonundaki yağış nedeniyle bu sabah itibariyle 228 milyon metreküpe çıktı.


İstanbul’da geçtiğimiz cuma günü barajlardaki doluluk oranı yüzde 22 olarak kayıtlara geçmişti. Kentte 27 Ekim 2007 tarihinde barajlardaki doluluk oranı yüzde 10,81 olarak ölçülmüştü.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) hafta sonu görülen yağışlarla metrekareye ortalama 70 kilogram yağış düştüğünü açıklarken, İstanbul Meteoroloji Müdürlüğü 24 saat içinde İstanbul’un bazı bölgelerine 121 kg yağış düştüğünü duyurdu.


İstanbul’da sağanak yağış nedeniyle su baskınları da yaşandı, özellikle Gayrettepe’de bazı ev ve işyerlerini su bastı. Kimi caddelerdeki su birintileri araçların boyuna ulaşırken birçok araç yolda kaldı. Su birikintilerinde mahsur kalan araçlar itfaiye tarafından çekildi.


Dün akşam saatlerinde etkisini artıran yağmur nedeniyle Ayamama ve Tavukçu dereleri de taştı. Bazı ev ve işyerlerindeki su baskınları nedeniyle mahsur kalanlar oldu.


Çarşambaya kadar yağmur


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, hafta sonu görülen yağışlarla ilgili “Şu an Ekim ayı yağış ortalamasının üzerinde bir yağış aldık. Yağmur artık bu yıl da bize su probleminin olmayacağını gösterdi çok şükür. Ama ben yine İstanbulluların özellikle su probleminin ortadan kalktığını düşünmeyip, tasarrufa mutlaka devam etmelerini rica ediyorum. Çünkü gelecek yılın ne olacağını, yazın nasıl geçeceğini bilmiyoruz. Bu bakımdan tedbirli olmak gerekiyor” dedi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler