YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Gürüz'ü yıkan haber!
Gürüz: Yüreğimden yaralanmış vaziyetteyim
Kemal Gürüz'ü yıkan haber!
09 Ağustos 2009 / 07:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz ile eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur arasında gerçekleştirilen telefon görüşmeleri Ergenekon'un yüksek öğretimi nasıl kontrol altına almaya çalıştığını gözler önüne serdi.


Ergenekon'un üçüncü iddianamesinde, Gürüz'ün Eruygur'un gözaltına alınmasından birkaç gün öne yaptığı telefon görüşmesine yer verildi. Eruygur'a "Sizi çok üzücü bir konu için rahatsız ediyorum yüreğimden yaralanmış vaziyetteyim" diyerek telefon açan Gürüz, "Çok samimi bir arkadaşımızı çok yakın bir arkadaşımın ihanetini size açıklamak mecburiyetindeyim onun için arıyorum üzüleceğinizi bile bile mecbur yapmak zorundayım" diyor.


SEN BENİM İÇİN BİTTİN!


Prof. Dr. Muhittin Şimşek'e YÖK'e Başkanvekili olarak önerilmesinden büyük rahatsızlık duyduğunu aktaran Gürüz, kendisini en çok yaralayanın ise Şimşek'e Uludağ Üniversitesi'nin eski Rektörü Mustafa Yurt Kuran'ın da destek çıkması olduğunu belirtiyor. Gürüz'ün bu sözlerine Eruygur "Yapmayın ya' diye tepki gösteriyor. Gürüz, Yurtkuran'ı aradığını ve "Kendisine dedim ki sen benim için bittin" dediği anlatıyor. Yurtkuran'ın Şimşek'e destek vermesinin nedeni olarak da karısını kendisinden sonra üniversiteye rektör olarak seçtirmek olduğunu Eruygur'a bildiren Gürüz, Yurtkuran'ın "Yıllardır tanıyorum bu adamı ne var bunda" şeklinde savunmasına da ateş püskürüyor.


RANDEVU VERMEYEN BÜYÜKANIT'A TEPKİ


Emekli olmasına rağmen YÖK'teki atamaları etkilemeye çalışan Gürüz, Eruygur ile yaptığı görüşmede çok çarpıcı bir de itirafta bulunuyor. Mersin'de yapılan rektörlük seçimleri sonrasında eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'tan randevu istediğini ancak Büyükanıt'ın randevu vermediğini belirten Gürüz, "Mersini kurtardık. Ben Yaşar paşadan randevu istedim. Aman paşam dikkat edin Mersinde çok iyi bi adam birinci oldu ona destek olun. Başka kulisler dönmesin demek için randevu istiyorum adam bana cevap vermiyor." diyerek kızgınlığını Eruygur'a aktarıyor.


YÖK ÜYELERİNE AĞIR HAKARET


Öte yandan Gürüz, Ergenekon tutuklusu Mustafa  Balbay ile yaptığı başka bir telefon görüşmesinde de "Ondan sonra bana, Kemal hala YÖK'ü idare etmeye çalışıyor" dediklerini aktaran Gürüz,  "Ben bu işlerle ömür boyu ilgileneceğim" dediği kayıtlarda yer alıyor. YÖK üyelerine ve sözlerini dinlemeyen rektörlere 'köpekler' diyerek defalarca hakaret eden Gürüz, yerine eşlerini geçirmek isteyen rektörlere de dudak uçuklatan küfürler savuruyor.


Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler