YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayseri alay komutanı gözaltına alındı
Kayseri alay komutanı gözaltına alındı
Kayseri alay komutanı gözaltına alındı
23 Mart 2009 / 17:21 Güncelleme: 23 Mart 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında Cizre'de devam eden kazırlala ilgili olarak Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz gözaltına alnıdı.


Şırnak'ın Cizre ilçesi Kuştepe Köyü'nde bulunan kemiklerle ilgili Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz gözaltına alındı. Terör ve Organize Suçlarına Bakan Diyarbakır Özel Yetkili Mahkeme emriyle tutuklanan Albay Temizöz, Kayseri'de sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Diyarbakır'a gönderileceği öğrenildi.


Bugün sabah saatlerinde DSİ 12. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen su forumu programına katılan Cemal Temizöz'ün gözaltına alınmasının Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgisi dahilinde olduğu belirtiliyor.


Silopi'de kazı yapılmasını sağlayan avukat Tahir Elçi, "Son 10 gündür yapılan kazılarla ilgili tam adli tıp açıklaması yapılmadı. Jandarma İl Alay Komutanı'nın bu çalışmalar kapsamında gözaltına alındığını duyduk. Cizre'de bazı itirafçıların kaybolmasıyla ilgili soruşturma vardı. Bu olayın ciddiye dönüştüğü gözleniyor. 1994 yılına kadar çok sayıda şikâyet vardı zaten. Bizim beklentimiz başka insanların da gözaltına alınması yönündedir" dedi.


Albay Cemal Temizöz'ün 1993-1996 yıllarında Şırnak'ta görev yaptığı öğrenildi.


Cemal Temizöz kimdir?


JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'a göre örgüt adına infazları gerçekleştiren kişi ve sonrasında itirafçı olan Abdulkadir Güven, Cizre'de görevli Yüzbaşı Cemal Temizöz'ün emrinde bir ekip kurmuş ve birçok faili meçhul cinayet işlemişti.


Çankaya, Seyranbağları nüfusuna kayıtlı Fırat Altın kimliğini kullanan Abdulhakim Güven'in, minibüsleri durdurup kadınların altınlarına el koyduğunu ve müteahhitlik firması kurarak kısa zamanda büyük servetler elde ettiğini anlatan Aygan, Güven'in faaliyetlerini şöyle sıraladı. "Abdulhakim Güven partiden ayrıldıktan sonra, önce Jandarma Bölge Komutanlığı'nda sorgulandı. Onlarla birlikte çalıştı. Hiçbir itirafçı, onun kısa zamanda sahip olduğu maddi imkanlara sahip olamadı. Kurtoğlu Lojmanları'nın karşısında daire aldı. Bir inşaat şirketi kurdu. İsmi, Güney İnşaat Gıda ve Sanayi Ticaret'iydi. Devlet ile kurduğu ilişkiler, Cizre'de partiye karşı faaliyet yürütmesi, orada kendi şahsına menfaat sağladı.


Şırnak ve Cizre'de ayrı bir ekip vardı. Abdulhakim Güven, Hıdır Altuk, Adem Yarkın, Hüseyin Bülbül isimli itirafçılardan kurulu bu ekip, oradaki İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cemal Temizöz'ün emrindeydi. Yanlarına da bir-iki tane sivil uzman çavuş verilmişti. Bunlar orada terör estirdiler. Kimi insanları milis diye veya kardeşi dağda diye kuyulara atmışlardı, kimilerinin evlerinin altına anti-tank mayını koymuşlardı, kimisini sığınağa koyup, yani sığınağa baktırma bahanesiyle bomba atarak imha etmişlerdi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler