YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Karargah Evleri"nin adı Ergenekon operasyonunda adı sıkça geçiyordu
"Karargah Evleri"nin adı Ergenekon operasyonunda adı sıkça geçiyordu
"Karargah Evleri"nin adı Ergenekon operasyonunda adı sıkça geçiyordu
11 Şubat 2009 / 10:08 Güncelleme: 11 Şubat 2009 / 00:00

Karargah Evleri soruşturması için askeri savcılık harekete geçti. Polis ve jandarma MiT'in elde ettiği ve Genelkurmay'a gönderdiği şemadaki '1 numara'lı isim İbrahim Arslan'ın peşine düştü TSK'daki yapılanmaya yönelik İstanbul'daki operasyonda Arslan, babası ve ağabeyi gözaltına alındıNeredeyse anında canlı yayına geçilen Ergenekon operasyonlarının tersine dün İstanbul'da sessiz, sedasız ama çok önemli bir operasyon gerçekleşti. MİT'in, Genelkurmay'a gönderdiği, ordu içindeki yasadışı yapılanmayı anlatan Karargah Evleri şeması üzerine askeri savcılık harekete geçti. Ankara'dan gelen askeri savcılar eşliğinde 3 ekip Levent'teki Metrocity Alışveriş Merkezi ile Kavacık ve İstinye'deki 2 ikamete eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonun hedefi Karargah Evleri Şeması'nda bir numara olarak yer alan 'İbrahim Arslan'dı.  Operasyonda imam İbrahim Arslan ile babası Hasan ve ağabeyi Engin Arslan gözaltına alındı.
İbrahim Arslan ismine ait gözüken başka bir adresteki şirketin sahibi Ozan Ezik'in ev ve işyerindeki aramalar da saatlerce sürdü.


ŞEMADA '1 NUMARA'LI İSİMDİ
Karargah Evleri Şeması'na yönelik yürütülen çalışmalar sırasında '1 numara kim?' sorusu gündeme gelmişti. Yapılan operasyonlar ile MİT belgesinde yer alan 6'sı kurmay albay 20'den fazla subay ve askeri okul öğrencisiyle sivil memurlar mercek altına alındı. İstanbul'daki operasyonların, askeri savcılık tarafından MİT'e ve Emniyet'e yöneltilen 'İbrahim Arslan kimdir?' sorusuna cevap olması bekleniyor. Operasyonlar Levent'teki Metrocity Alışveriş Merkezi ile Kavacık ve İstinye'de bulunan iki ayrı ikamete eşzamanlı olarak düzenlendi.  Askerlerin ilk durağı Ergenekon soruşturmasında da gündeme gelen ve muvazzaf subayların tutuklandığı Karargah Evleri yapılanmasının '1 numarası' İbrahim Arslan'a ait olduğu öne sürülen Metrocity AVM 171/225'te bulunan GSM bayii oldu. Ancak bu adresteki GSM bayiinin Arslan değil, Ozan Ezik adına kayıtlı bulunduğu daha önce belirlenmişti.


Bayide yapılan arama aramalar saat 10.00'da başladı, 16.00'ya kadar sürdü. GSM bayiine, Terörle Mücadele polisleri, jandarma ekipleri ile birlikte geldi. Jandarma Kriminal ekiplerinin TEM Şube polisleri ile birlikte yaptıkları aramalarda telefon bayiindeki bilgisayarlar incelemeye alındı ve hard diskleri kopyalandı. Ekipler aramalar sonunda delil torbalarıyla bayiden ayrıldı.


Ekipler bir taraftan Ozan Ezik'in Metrocity'deki işyerinde çalışmalarını sürdürürken bir diğer ekip ise Ezik'in İstinye Darülşafaka Mahallesi'nde bulunan Elif Uğur Sitesi'ndeki konutuna baskın yaptı.
Jandarma ve bilişim polislerinden oluşan 10 kişilik ekip Ezik'in evini didik didik aradı. Arama sonunda, evdeki bilgisayarda bulunan bilgilere, kopyalanarak el konuldu. Ozan Ezik ile avukatı aramalar sırasında evinde hazır bulundu. Ezik'in evindeki arama gece geç saatlere dek sürdü. Jandarma, Metrocity ve İstinye'deki çalışmalarına devam ettiği sırada Beykoz Kavacık, Aydoğdu Çıkmazı'nda oturan imam İbrahim Arslan'ın evinde de arama yapıldı. Saat 09.00'dan 12.00'ye dek süren aramalara bir yarbay ve Ankara'dan geldiği öğrenilen askeri savcı da katıldı. Jandarma, Arslan'a ait bilgisayar hard diski ile bazı evraklarına el koydu. Arslan ile birlikte babası Hasan ve ağabeyi Engin Arslan da gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İbrahim Arslan adına kayıtlı telefonun ilk sahibi olan Bekir Çakmak'ın da bulunduğu öğrenildi. AKŞAM"Karargah Evleri"ne 3 ilde operasyon
Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’in hazırladığı 330 sayfalık "Karargah Evleri Raporu" ile ilgili başlattığı soruşturma kapsamında 4 kişinin adınını yer aldığı şemadaki 1 numara olan işadamı İbrahim Aslan’ın da aralarında bulunduğu 5’i subay 7 kişi gözaltına alındı.


Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, MİT’in gönderdiği 'Karargah Evleri'yle ilgili raporu Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdi. Rapor, Hava Harp Okulu’nun adının geçmesi nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’na verildi. Yapılan incelemeler sonrası Ankara ve İstanbul’da operasyonlar gerçekleştirildi. İstanbul’da MİT raporundaki karargah evleri şemasının en tepesindeki isim olan İbrahim Aslan ve Ankara’da İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin gözaltına alındı. İstanbul’da gözaltına alınanlar Ankara’ya götürüldü. Şemaya göre, askeri kesimin sorumlusu olan Kayseri’de görevli Hava Kurmay Albay Cengiz Köylü de 10 Ocak günü tutuklanmıştı.


Operasyon kapsamında, İstanbul, Balıkesir ve Ankara'da başka isimlerin de gözaltınmış olabileceği bildirildi. Ancak gözaltı sayısı konusunda net bir bilgiye ulaşılamadı.


Operasyonda başka gözaltılar olabileceği  de ifade ediliyor.


4 KİŞİ DAHA ALINABİLİR


Listede yer almayan, ancak Arslan’la bağlantısı olduğu öne sürülen B.Ç. ile O.E. adlı siviller de gözaltına alındı. CNN Türk dün geç saatlerde verdiği haberde, İstanbul’da 4 kişinin daha gözaltına alınabileceği bildirildi.


İSİMLERİ VERİLMEDİ


Soruşturma kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan 1'i kadın 4 kişi Başkent'te sağlık kontrolünden geçirildi.  İstanbul'dan kara yoluyla Ankara'ya sevk edilen şahıslar, sabah saatlerinde Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu'na getirildi.  Şahıslar buradaki sağlık kontrolünün ardından Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığına götürüldü. Şahısların kimlikleri hakkında bilgi verilmedi.


4 GÜN GÖZALTI SÜRESİ ALINDI


Ankara'da Terörle Mücadele ekiplerince Batıkent'te gözaltına alınan Gültekin, askeri savcının talimatı üzerine Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığına teslim edildi.


Bu arada İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey de İl Jandarma Alay Komutanlığına gelerek, Gültekin'in durumu hakkında bilgi aldı.


Özbey, yaptığı açıklamada, Gültekin'in askeri savcının talimatıyla gözaltına alındığını belirterek, ''Bu gözaltı hayırlı bir iş için. Karargah Evleri gibi yalanların ortaya çıkmasında hayırlı olacak çünkü'' dedi.


Gültekin'in herhangi bir suçlama ile gözaltına alınmadığını, yarın Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığında sadece ifade vereceğini belirten Özbey, Gültekin ile birlikte ''İstanbul'da 4, Ankara'da 1 ve Balıkesir'de de 1 kişinin daha gözaltına alındığını'' söyledi.


Özbey, ''Ergenekon ve Karargah Evleri Tuncay Güney'in ürettiği şemalardan biri. İşçi Partisi olarak biz Karargah Evleri soruşturmasının bir an evvel sonuçlandırılması için daha önce dilekçe vermiştik. Bu gözaltı hayırlı bir iş için. Karargah Evleri gibi yalanların ortaya çıkmasında hayırlı olacak çünkü. Ancak bir siyasi parti genel başkan vekilinin bu şekilde gözaltına alınması doğru değil. Uygulama yanlış'' diye konuştu.


Bu arada Askeri Savcılığın 4 gün gözaltı süresi aldığı öğrenildi.


EN KRİTİK BELGE


Ergenekon soruşturmasının en kritik belgelerinden birini MİT’in hazırladığı ve “Karargâhevleri” adını taşıyan belge oluşturmuştu.


MİT Müsteşarı Emre Taner’in imzasıyla, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen rapor 2005’te hazırlandı.
MİT’in, bu tarihte yaptığı saptamaları rapor haline getirdiği ortaya çıkmıştı. Ergenekon davasında yargılanan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in bazı sivil ve askerlerle toplantılar yaptığı bilgisine ulaşan MİT’in, araştırmalarının ardından söz konusu raporu hazırladığı bilgisi kamuoyuna yansımıştı.
MİT’in belirlemelerine göre, İP’nin yanı sıra bazı TSK mensupları ve sivil memurların da katılımıyla toplantılar düzenlendiği, bu toplantılarda çekirdek kadroların oluşturulmasının öngörüldüğü, amacın özellikle Harp Akademileri ve Hava Harp Okulu‘ndaki genç askerleri örgütlemek olduğu kaydedilmişti.
Belgede, bazı toplantılara askeri öğrencilerin katılımının gerçekleştiği bilgisine de yer verilmişti. Rapor ekindeki şemada “askeri kesim” ve “alevi kesim” başlıkları altında da bazı asker ve sivillerin isimlerine yer veriliyordu. GAZETEPORT


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler