YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapatma davası Genelkurmay’ı nasıl etkileyecek?
Kapatma davası Genelkurmay’ı nasıl etkileyecek?
Kapatma davası Genelkurmay’ı nasıl etkileyecek?
26 Haziran 2008 / 22:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ak Parti hakkında kapatma davasının Temmuz ayında verilmesinin Genelkurmay’ın komuta kademesini de değiştirebileceği iddia edildi. Kuvvet komutanları için en fazla 65 olan yaş sınırı sebebiyle Genelkurmay Başkanlığı’na atanması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ mecburen emekliye ayrılacak. Genelkurmay başkanları ise 67 yaşına kadar görevde kalabiliyor.


Başbakan Erdoğan Temmuz ayında siyasi yasaklı olursa Ağustos ayının başında toplanan YAŞ’a katılamayacak ve YAŞ kararlarını onaylayamayacak. Bu durumda hükümetin istifası ve yeni hükümetin kurulması aşamasında doğacak boşluk sebebiyle 30 Ağustos’a kadar atama yapılmaması halinde Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt ve Org. Başbuğ yaş haddinden emekliye ayrılacak.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Başbuğ'u çağırıp görüşmesi ardından başkent kulislerine yansıyan ve Taraf gazetesinin manşetleştirdiği “komutansız ordu senaryosu"na göre, AKP'nin kapatılması askeri atamaları geciktirirse; Org. Başbuğ 1 Eylül’de emekli olabilir. Emeklilik Jandarma Genel Komutanı için de sözkonusu.


HAVACI YA DA DENİZCİ BAŞKAN MI?


Bu durumda Genelkurmay Başkanlığı için gözler Deniz ya da Hava Kuvvetleri komutanlarına çevrilecek. Yasaya göre kuvvet komutanları, "Genelkurmay Başkanı'nın teklifi, Milli Savunma Bakanı'nın inhası üzerine Başbakan'ın imzalayacağı Cumhurbaşkanı'nın onaylayacağı kararname" ile atanıyor. Genelkurmay Başkanı ise "Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış orgeneral-oramiraller arasından Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine" Cumhurbaşkanı'nca atanıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler