YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanlı 1 Mayıs'ın tanığı Çelebi'den şok açıklama
Kanlı 1 Mayıs'ın tanığı Çelebi'den şok açıklama
Kanlı 1 Mayıs'ın tanığı Çelebi'den şok açıklama
25 Ocak 2009 / 09:02 Güncelleme: 25 Ocak 2009 / 00:00

Maraş, Çorum ve Malatya olaylarının aynı merkezden organize edildiğini savunan DİSK Başkanı Cebeci, "Kemal Türkler ve Abdi İpekçi cinayetleri de tek merkezden yürütüldü" dedi...

Ergenekon operasyonunda ele geçirilen bilgi, belge ve silahlar, terör örgütünün darbeye zemin hazırlamak için birçok suikast ve provokatif eylem planladığını ortaya koydu. Türkiye, 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde, sağ-sol çatışmaları adı altında, karanlık eller tarafından gerçekleştirilen benzer birçok suikast ve provokatif eyleme sahne olmuştu.

“Arka plandakiler ortada yok”
 Kahramanmaraş olayları ve 1 Mayıs katliamının canlı tanıklarından DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, 30 yıldır Türkiye'deki aktörlerin değişmediğini savunarak, "Kahramanmaraş, Çorum, Malatya ve Elazığ olaylarının kesinlikle aynı merkezden organize edildiğini, bireysel denilen Kemal Türkler'in öldürülmesinin de Abdi İpekçi'nin öldürülmesinin de tek merkezden yürütüldüğünü düşünüyorum" dedi.

Çelebi, karanlık süreçte yaşananların bir bölümünün üzerinin kapatıldığına işaret ederek, "12 Eylül darbesi sanki bunları açığa çıkartan bir harekat gibi sunuldu ve o grupların tamamının hedeflendiği, bir darbe fotoğrafı çekildi. Ne sol ne de sağda esas bu işin unsurları ve bunların esas arka planındaki gerçek kişileri kimlikleri ortaya çıkmış değildir" diye konuştu.

“Baldırı çıplaklarla uğraşıyoruz”
 Çelebi Maraş olaylarında o dönem bölgede görev yapan bir tuğgeneralle arasında geçen konuşmayı şöyle anlattı. "Şikayetlerimizi anlatınca tuğgeneral, 'Buradaki tablo vahim. Biz baldırı çıplaklarla uğraşıyoruz' dedi. O grubun Aydınlık grubu olduğunu ifade etti. O kesim DİSK'e karşı da suçlama içindeydi. DİSK'e sosyal faşist diyorlardı."

ERGENEKON UYARISI
Ergenekon davasında bir kesimin savcı, diğer kesimin avukat olmasının davayı farklı konumlara oturttuğunu belirten Çelebi, şunları kaydetti: "Demokrasi dışı arayışlarının en çok bedelini ödeyen örgütüz biz. Ama bu süreçte demokrasi dışı yöntemlere başvuranlarla, karşı olanların bir telefon görüşmesi aynı yaklaşım içerisine alınıyorsa orada bir sıkıntı var demektir. Biz bir tek şey isteriz. Burada demokrasi dışı ne kadar arayışlar varsa. Hepsinin üzerine sonuna kadar gidilmesinden yanayız. Ama burada muhalefetin susturulma psikolojisi ortadan kaldırılmalı." BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler