YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Kalyoncu Paşa, yeni bir terörle mücadele oluşumu kurmamı istedi"
''Kalyoncu Paşa, yeni bir terörle mücadele oluşumu kurmamı istedi"
''Kalyoncu Paşa, yeni bir terörle mücadele oluşumu kurmamı istedi"
12 Ocak 2009 / 08:56 Güncelleme: 12 Ocak 2009 / 00:00

Şahin, "Genelkurmay' dan Metin Paşa ve Bekir Kalyoncu Paşa, yeni bir terörle mücadele oluşumu kurmamı istedi" dedi. İşte Şahin'in şok ifadeleri:.


Krokiler bana ait değil


Krokilerin üzerindeki yazılar bana ait değil. Kriminal inceleme yapılabilir. Ayrıca lav silahları bulunduğu söyleniyor. Polisin elinde böyle bir silah yoktur. Silahları niye oraya gömeyim. Elmadağ'da daha ıssız yerler var. Aleviliğe karşı değilim. 5 yıldır Sünni- Alevi kardeşliğini anlatmaya çalışıyorum.


Müsteşarlık teklifi


Genelkurmay'dan Metin Paşa ile Bekir Kalyoncu Paşa, yeni kurulacak terörle mücadele oluşumunun müsteşarlığına benim getirileceğimi söyledi ve hazırlık yapmamı istedi. 30 yaşın altındaki polislerden liste hazırladım. Bana "300 kişi seçeceksin" dediler. Ele geçirilen S1 (personel) listesi buna aittir.


Aktütün'ü biliyordum!


Aktütün Karakolu'na yapılacak saldırının bilgisini 20- 25 gün önce Doğu'da tanıştığım bazı koruculardan öğrendim ve bilgiyi MİT'e anlattım. Gözaltına alınan Fatma Cengiz'i Kayseri'de Asena olarak tanıdım. Bu kişi, DTP içinde 520 kişinin Ermeni olduğunu ve isimlerini bildiğini söyledi.


Serpil isimli kadın


Hüdai isimli kişi, gerçek adı Matit Sarsaryan olan ve Erzincan'da altın aradığını söyleyen Serpil isimli bir kadından bahsetti ve Güneydoğu'da evler kurarak Ermeniler'i barındırdığını belirtti. Konuyu MİT'e ilettim. Ayrıca Kolordu Komutanı Bekir Kalyoncu Paşa da bu kadın hakkında bilgi istediği için araştırma yapıyorduk.


***


Şahin'e müsteşarlık teklifi


İbrahim Şahin, kendisine Terörle Mücadele Müsteşarlığı teklif edildiğini söyleyip, '300 kişilik liste bunun içindi' dedi. Aktütün saldırısı ile ilgili ise '25 gün önce MİT'e bildirdiğini' iddia etti.


Hergün yeni bir skandalı ortaya çıkartan Ergenekon operasyonu, arapsaçına döndü! Soruşturmanın 10. dalgasında gözaltına alınan ve her türlü "cevapsız sorular" üzerinde yoğunlaşan Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in, önceki günkü sorgusunda söyledikleri ise tüyleri diken diken etti. Savcılar tarafından sorgulanan Şahin, söze 1983'te, Asala terör örgütüne karşı kurulan polis gücüne amir olarak getirildiğini hatırlatarak başladı. PKK'nın Asala'nın yerine kurulduğunu belirten Şahin, bu tezini, örgüt yöneticilerinin sünnetsiz olmasının doğruladığını ileri sürdü.


Kim bu Serpil?


Şahin, bunun ardından Hüdai isimli bir "köstebekten" bahsetti. Bu kişinin kendisine, "Serpil adlı bir kadın var. Asıl adı Matit Sarsanyan. Erzincan'da altın arıyor. Ayrıca Günedoğu'nun çeşitli illerinde kurduğu evlerde yurtdışından gelen Ermeni yandaşı kişileri barındırıyor" dediğini de anlatan Şahin, bu bilgiyi MİT'e ilettiğini kaydetti. İbrahim Şahin, hem MİT'in, hem de Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu'nun bu kadın hakkında bilgi istediğini ve bu yüzden araştırma yaptıklarını belirterek, "Telefon kayıtlarındaki konuşmalar bununla ilgili" dedi.


Paşalar söylemiş


Ancak İbrahim Şahin'in ifadelerinde en çok dikkat çeken nokta ise hiç şüphesiz, kendisine Terörle Mücadele Müsteşarlığı teklif edildiği iddiasıydı. 2008'in sonlarına doğru Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in "Terörle Mücadele'de yeni bir oluşuma gidileceği" konusunda bir açıklama yaptığını hatırlatan Şahin'in, sorgusunda şunları şöylediği ileri sürüldü: Genelkurmay'dan Metin Paşa ve Bekir Kalyoncu Paşa, bu yeni oluşumun başına benim getirileceğimi ve hazırlık yapmamı söyledi. Bu oluşum için Özel Harekatta çalışmış, 30 yaşın altındaki polislerden 300 kişilik liste hazırladım. Ele geçirilen S1 (personel) belgesi buna aittir.


TAKVİM


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler