YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafa karıştırmaya devam ediyor
Kryptos; CIAnin Amerikadaki merkezinin bahçesinde yapılmış, üzerinde şifreli yüzlerce harf bulunduran bir kitabe.
Kafa karıştırmaya devam ediyor
29 Eylül 2009 / 19:34 Güncelleme: 30 Eylül 2009 / 10:50

Kryptos; CIAnin Amerikadaki merkezinin bahçesinde yapılmış, üzerinde şifreli yüzlerce harf bulunduran bir kitabe. 'Kryptos'un şifresi, 'çözülemezliği' ile kafa karıştırmaya devam ediyor.Kryptos, 1990 yılında bakır, granit ve ahşap kullanılarak yapıldı.  Jim Sanborn adlı heykeltıraş tarafından yapılan Kryptos'un sırrını, sadece üç kişinin bildiği söyleniyor. Bunlar, Jim Sanborn ve ona şifreleme teknikleri hakkında yardım eden CIA analisti Ed Scheidt ile eski CIA yöneticisi William Webster.
 
Kryptos’un dört ana levhasından üçünün çözüldüğü söyleniyor. Sorun, hala deşifre edilmemiş dördüncü kısımda. Çözdüğünü söyleyenlerin iddiasına göre, bu bölümler bir şiir, Tutankamon'un mezarına atıfta bulunan sözler ve CIA'in merkezinin harita koordinatlarından oluşuyor. Fakat iş bu şifreleri çözmekle de bitmiyor. Çünkü ortaya çıkan çözüm de şifreli.
 
CIA'in efsanevi kitabesi 'Kryptos' yine gündemde olmasının sebebi ise Dan Brown’un "The Lost Symbol” (Kayıp Sembol) isimli yeni romanı.  Kitabe'nin çözülmüş bir bölümünde geçen “Orada bir yerde gömülü” ifadesinin ‘Kayıp Sembol’ü işaret ettiği iddia ediliyor. ‘Kayıp Sembol’ün CIA'nin bahçesine gömülmüş gizli bir şey olduğu belirtiliyor.  Brown ise şu iddiayı ortaya atıyor: “20 yıllık belge, 20 yıllık gizemin cevaplarını içeriyor”
 
İşte bu belgenin 1991 yılında eski CIA yöneticisi William Webster’a veridiğini CIA yetkilileri de doğruluyor.  Uzmanlar burada bu kez bahçenin bir yerinde gömülü olduğu iddia edilen ‘Kayıp Sembol’e dikkatleri çekerek bu belgenin okunabilmesinin gömülü olan bu şeyle mümkün olabileceğini iddia ediyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler