YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya'ya ayrı Türkiye'ye ayrı muamele
Japonya'ya ayrı Türkiye'ye ayrı muamele
Japonya'ya ayrı Türkiye'ye ayrı muamele
04 Nisan 2008 / 14:08 Güncelleme: 04 Nisan 2008 / 00:00

Japonya’da bir ABD askeri, bir Japon’u öldürünce ABD’nin en üst düzey askeri yetkilileri ve diplomatları başlarını öne eğip özür diledi.


Aynı ABD 1992’de Muavenet zırhlısını vurup ve 5 askerimizi şehit ettiğinde ise ’politik sorun’ dendi


Başkent Tokyo’nun güneyindeki Yokosuka’da 19 Mart’ta bir taksi şoförünü bıçaklayarak öldüren donanma üssünde görevli ABD askeri Olatunbosun Ugbogu, Japonya’yı ayağa kaldırdı. Daha önce de ülkedeki ABD askerlerinin işlediği suçlar nedeniyle sıkıntı çeken Japonya, ABD’den açıklama istedi. Basın da olayın üzerine gidince, ABD ordusu dün Ugbogu’yu Japonlar’a teslim etti.


 


ABD ayrıca bir açıklama yayınlayarak tüm Japon halkından ve öldürülen taksicinin ailesinden özür diledi. Ancak bu da yetmedi üssün bulunduğu Yokosuka kenti de özür istedi. Bunun üzerine ABD Büyükelçisi Thomas Schieffer ve Japonya’daki ABD Donanması Komutanı Amiral James Kelley, Belediye Başkanı Ryoichi Kabaya’nın makamına giderek tüm basının önünde başlarını öne eğip özür diledi.


Bize özür yok...


Ancak aradan geçen 16 yıla rağmen 5 şehit ve 22 gazi verdiğimiz ’Muavenet Zırhlısı’ için tek bir özür gelmedi. 2 Ekim 1992’de planlamasında ‘gerçek atış’ bulunmayan Display Determination Tatbikatı’nda tam gece yarısı ABD Uçak Gemisi Saratoga’nın attığı 2 Sea Sparrow füzesi firkateynimize isabet etti. Birer saniye arayla atılan 2 füzenin biri komutanın olduğu kaptan köşkünü, diğeri de savaş harekat merkezini vurdu. Olaydan sonra şehit ve gazi yakınları ABD’ye tazminat davası açtı. Ancak dava sonucunda olayın “İki deniz kuvvetleri arasında mı yoksa iki hükümet arasında mı olduğunun” belli olmaması nedeniyle ’Political Question’ yani politik mesele olarak ele alınması kararlaştırıldı ve herhangi bir tazminat da ödenmedi.DELİLLERİ BİLE YOK EDECEKLERDİ


Olayın ardından ABD’li bir ekip vurulan Muavenet firkateynine gelip füze parçalarını almak istemiş ancak gemide görevli Astsubay Recep Kayacı “Delilleri yok edecekler” kaygısıyla buna izin vermemişti.VATAN


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler