YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma Genel Komutanı Bitlis 17 Şubat 1993 günü
Jandarma Genel Komutanı Bitlis 17 Şubat 1993 günü
Jandarma Genel Komutanı Bitlis  17 Şubat 1993 günü
16 Şubat 2008 / 11:14 Güncelleme: 16 Şubat 2008 / 00:00

HABER: Mehtap Aydın
Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis  17 Şubat 1993 günü askeri uçağının Ankara yakınlarında düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Bu ölümle ilgili bugün bile “Kaza mı suikast mi?’’ tartışmaları hala sürüyor. Bitlis'in şüpheli ölümünün, soruşturması süren derin çete  Ergenekon yapılanmasıyla da ilgili olabileceği ihtimali üzerinde  duruluyor.
 


Diyarbakır’a gitmek üzere 17 şubat 1993’te Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı’ndan kalkış yaptıktan yaklaşık 9 dakika sonra, uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybeden Jandarma Eski Genel Komutanı Bitlis. öldürülmeden bir hafta önce Suriye, İran, Irak dışişleri bakanlarıyla görüsmeler yapması ve PKK'yı bitirmek için yoğun uğraşlar vermesi ve PKK'yı bitirme sürecinde askeri yöntemlerin yanında sosyo-ekonomik çalışmalırında ivedilikle yerine getirmesi gerekliliğini savunması, Çekic Güç'ün Türkiye'den çıkarılması için ugraşlar vermesi ve bu düşüncelerinin bazı kesimleri rahatsız etmesi malesef suikast ihtimalı üzerindeki şüpheleri artırıyor.
 

KÜRT SORUNUYLA İLGİLİ FARKLI AÇILIMLARI VARDI
Kürt sorununa farklı bir yaklaşım getiren  Bitlis'in uçağının düşüş nedeninin buzlanma olduğu yönündeki açıklama dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş tarafından yapılmıştı. Güreş bu ölüm hakkında derin kuşkular duyulmaya başlandığında da  iddiasında ısrar etmiş; ancak daha sonra yapılan araştırmalar ve bilirkişi raporları açıklanan kaza nedeninin mümkün olmadığını ortaya koymuştu.
 

İddialara göre Eşref Bitlis Güneydoğu'da çalışamlar yapmakta olan Çekiç Güç faaliyetlerinden son derece rahatsızdı. Bu konuda birden fazla rapor hazırlayıp dönemin Genel Kurmay Başkanı Doğan Güreş'e verdiği belirtiliyordu. Ancak ABD'li yetkililer onu Çekiç Güç hakkında bilgi topladığı için Turgut Özal a bile şikayet etmişti. (kaynak: susurluk raporları) 
 

ERGENEKON'UN İŞİ Mİ?
Yarın Eşref Bitlis'in ölüm yıldönümü; Bitlis'in ölümündeki sır perdesi Ergenekon soruşturması kapsamında  çözülecek mi?. Çete ile ilgili kapsamlı araştırmalar yapıp, araştırmalarını Star gazetesindenki köşesine taşıyan  Şamil Tayyar  Bitlis'i Ergenekon yapılanmasının öldürmüş olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu yazmıştı
 

 EŞREF BİTLİS KİMDİR?
1933 yılında Malatya'da doğan Bitlis, 1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisini tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı. 1978'de Tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982'de Tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da Korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da Orgeneralliğe terfi etti daha sonraJandarma Genel Komutanlığı'na atandı. Bitlis bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye'den ayrılması gerektiğini savunmuş ve ABD'nin Kuzey Irak'da Kürt Devleti oluşturmaya çalıştığını söylemişti. 17 Aralık 1992'de Çekiç Güç'e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak'ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis'in helikopterine taciz uçuşu yaparak helikopterini inişe de zorlamıştı. Eşref Bitlis 17 Şubat 1993'de uçağının düşmesi sonucu öldü.
 
                                                                                                                           KANAL A HABER

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler