YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de şehir şebeke suyundaki arsenik oranı hala
İzmir'de şehir şebeke suyundaki arsenik oranı hala
İzmir'de şehir şebeke suyundaki arsenik oranı hala
28 Ekim 2008 / 07:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye'nin birçok şehrinin kabusu haline gelen arsenik tartışması sofradaki ekmeğe de sıçradı.


İzmir'deki fırınların yüzde 85'i ekmek üretiminde arsenikli şebeke suyunu kullanırken, sadece yüzde 15'i suyu arıtıyor. Uzmanlar ise, "Arsenikli suyla üretilen ekmek fazla tehlikeli değil" diyor.


İzmir'de şehir şebeke suyundaki arsenik oranı yüksek değerini korurken, arsenikli suyla ilgili tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Valilik şebeke suyunun yemek yapımında kullanılmaması gerektiğini vurgularken, İzmir Büyükşehir Belediyesi arsenik arıtma cihazı kuran ve tüzel kişiler tarafından işletilen fırınlara su faturalarında indirim yapılacağını açıkladı.


ŞEBEKE SUYU MECBURİ


İZTO Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Temsilcisi Coşkun Yolgörmez de fırınların yüzde 85'inde şehir şebeke suyu kullanıldığını sadece yüzde 15'inde arıtma bulunduğuna dikkat çekti. Yolgörmez, fırınların ruhsatlarını Tarım İl Müdürlüğü'nden aldığını ve burada şehir şebeke suyu kullanılmasının istendiğini söyledi. Yolgörmez, "Şu an kimse fırınlara neden şebeke suyu kullanıyorsunuz diye soramaz, çünkü ruhsatları zaten şebeke suyunu kullanmalarını mecbur kılıyor, isteseler de kuyu suyu kullanamazlar" dedi.


Yolgörmez, "Arıtma cihazı taktıracak firmalara suda yapılan indirim yılda 2 bin YTL'ye denk geliyor. Fırın arıtma cihazı taktırmak isterse 8-10 bin YTL vermek zorunda. Bu durumda kimse arıtma cihazı taktırmıyor. ızmir'de 650-700 fırın var. Bunların yüzde 85'inde şehir şebeke suyu kullanıyor. Bu yediğimiz ekmeğin içinde arsenik var anlamına geliyor" diye konuştu. Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu ise şehir şebeke suyunun yemek yapımında kullanılmamasının sağlık açısından yararlı olacağını söyledi.


TEHLİKE ORANI


Kentte arsenik seviyesinin normalin üzerinde olduğunu hatırlatan Haydaroğlu, "Tehlike günde 2 litre su tüketildiğinde ve oran litrede 50 miligramın üzerinde olduğu zaman ortaya çıkıyor. Bu açıdan fırınlarda şehir şebeke suyunun kullanılması sağlık açısından büyük tehlike arz etmiyor. Ancak kullanıldığı zaman da öldürür diyemeyiz" ifadelerini kullandı. BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler