YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte panik yaratabilecek sonuçlar
İşte panik yaratabilecek sonuçlar
İşte panik yaratabilecek sonuçlar
11 Eylül 2008 / 14:07 Güncelleme: 11 Eylül 2008 / 00:00

İzmir Valiliği, kentin 20 noktasından alınan su örneklerinin numunelerinin arseniğe ilişkin ölçüm sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 13 noktadaki arsenik oranları sınır değerlerin üzerinde çıktı.


Valilikten yapılan yazılı açıklamada, daha önce Bayraklı'dan alınan su numunesinde 36.5 olarak belirlenen arsenik oranı, bu ölçümde 34.1 olurken, Bornova'da 34 olarak ölçülen miktar 33.5 olarak tespit edildi. Çiğli'de 32.5 olan sudaki arsenik miktarı 33.6'ya yükselirken, Karşıyaka Şemikler'de 32.4 olarak belirlenen oran 32.9 oldu.


Karşıyaka Bostanlı'da 29 olan oran 33.6'ya yükselirken, Zübeyde Hanım Caddesi'nde sudaki arsenik oranı 35.3'den 33.9'a geriledi.


Daha önceki ölçümde 20-30 mikrogram arasında kalan Konak ilçesine bağlı Alsancak Hocazade Camisi'nden alınan su numunesindeki arsenik oranı, son ölçümde 32 olarak kayıtlara girdi. Balçova, Güzelbahçe ve Narlıdere ilçelerinin bazı bölgelerinden alınan örneklerdeki oran da 13-17 mikrogram ile sınır değer olan 10 mikrogramın üzerinde çıktı.


Bornova, Pınarbaşı, Buca, Gaziemir, Konak ilçesinin bazı semtleri ve Menderes'te ise sudaki arsenik oranı, sınır değerin çok altın da kaldı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, şebeke suyundaki arsenik oranının sınır değerler üzerinde çıkmasıyla, kuraklık kaynaklı arsenik oranı yüksek olduğu anlaşılan Göksu ve Sarıkız su kuyularını kapatmış, ancak kesintilerin gündeme gelmesiyle, vatandaşın talebi üzerine yeniden bu kuyulardan kente su verilmeye başlamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, şebeke suyunun içilmemesi ve gıda bileşeni olarak kullanılmaması yönünde vatandaşı uyarmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler