YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte mafya liderlerinin cezaevinden verdikleri şifreli talimatlar
İşte mafya liderlerinin cezaevinden verdikleri şifreli talimatlar
İşte mafya liderlerinin cezaevinden verdikleri şifreli talimatlar
27 Aralık 2008 / 09:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Mafya liderleri cezaevinde yakınlarıyla yaptığı konuşmalarda şifreli sözcüklerle ve mimiklerle talimat verdiği ortaya çıktı


Dünyanın birçok yerinde hapishanelerde içerideki bazı suçların dışarıyla bağlantılarını devam ettirmesi sorun meselesidir. BBC'de yer alan haberde, İtalya'nın ünlü mafyası Cosa Nostra'nın dışarıyla iletişim için çok yaratıcı bir yöntem bulduğu belirtiliyor.


Yetkililer Sicilya'daki hapishanede olan bitenin farkına mafya üyelerinin aileleriyle görüşmelerinde takındıkları tavrı izleyerek varmış. Mafya liderlerinden birinin "Rosalba Hala" diye çağırılmasından, bazı erkeklere "Eşin nasıl?” diye sorulmasına kadar birçok ifadenin şifreli olduğu ortaya çıkmış. Yetkililere göre içerideki mafya liderleri bu şifre ve mimiklerle dışarıdakilere talimat veriyor. Bunun ortaya çıkmasının ardından, hapishanelerdeki kuralların sıkılaştırılmasına yönelik çağrılar çoğaldı. Üzerinde düşünülen önlemlerin başında ziyaretlerin azaltılması geliyor.


Ancak buna karşı çıkanlar, İtalya'daki cezaevi kurallarının zaten çok sıkı olduğunu söylüyor. Uluslararası Af Örgütü, bu kuralların daha da sıkılaştırılmasının kötü muameleye gireceğini savunuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de ziyaretlerin kısıtlanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal edeceği görüşünde.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler