YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kulislerde konuşulan Ergenekon senaryoları
Ergenekon savcılarına "iddianameyi bitirin" baskısı
İşte kulislerde konuşulan Ergenekon senaryoları
09 Temmuz 2009 / 09:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başsavcı vekili Çolakkadı, iddianamenin yazımının sürdüğünü, ay sonuna kadar biteceğini açıkladı. Ancak savcılara ‘bitirin’ baskısının ardındaki nedenler tartışılıyor


Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan ve bitme aşamasına gelen 3. iddianameyle ilgili birbirinden farklı senaryolar gündemdeki yerini koruyor. Özel yetkili savcılardan sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekil Turan Çolakkadı, iddianamenin yazımının sürdüğünü, ay sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı. Ancak, iddialar gündemdeki yerini koruyor.


YAZIMI BİTMEDİ, AY SONUNA TAMAM


Başsavcı Vekili Çolakkadı, 3. iddianamenin yazımının henüz tamamlanmadığını ancak ay sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. İddianameyi bir bütün olarak incelemediğini ifade eden Çolakkadı ‘İddianameyle ilgili 5 savcı çalışıyor. İddianameler başsavcılığa UYAP üzerinden gönderilir. Eksik varsa tamamlanır. En son mahkemeye sunulur. Bu prosedürler tamamlandığında 3. iddianameyle ilgili açıklama yapacağız’ diye konuştu.


MEDYA ARACILIĞIYLA SAVCILARA BASKI


‘HSYK yaz kararnamesi Ergenekon hakimi ve savcılarının değiştirilmesi için 3. iddianameyi bekliyor’ iddiaları gündemdeki yerini korurken bazı medya organlarında yer alan ‘Başsavcılık, iddianamenin bir an önce teslim etmesini istedi’ şeklindeki haberlerin de Ergenekon savcılarına baskı amacıyla kullanıldığı iddia ediliyor.


KULİSLERDE KONUŞULAN 3 SENARYO


Ergenekon savcılarına iddianameyi bitir baskısının nedeniyle ilgili şu senaryolar konuşuluyor:


1. SENARYO: İddianame kısa sürede Başsavcılığa teslim edilecek. Başsavcılık, Ergenekon davasına bakan ve yıllık izinde bulunan 13. Ağır Ceza’nın asil heyetinin dönmesini bekleyecek.


2. SENARYO: Başsavcılık incelemesini hemen tamamlayıp 13. Ağır Ceza’nın ikinci heyetine gönderecek. Bu heyetin başkanlığını geçici görevle gittiği 14. Ağır Ceza’da Albay Dursun Çiçek’in tahliyesine onay veren Faik Saban yapıyor. Bu heyet kısa sürede inceleyip tahliye kararları verebilecek.


3. SENARYO: Bu hafta teslim edilirse geciken HSYK yaz kararnamesi ile Ergenekon hakimi Köksal Şengün ve savcı Zekeriya Öz’ün görev yeri değiştirilecek. Faik Saban, 13. Ağır Ceza başkanı olacak ve Ergenekon yargılamasını yapacak.


Ergenekon için dev salon hazır


Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında çok sayıda kişinin sanık durumuna gelmesinin ardından salon darlığı şikayetlerini ortadan kaldırmak için yapımına başlanan yeni duruşma salonu tamamlandı. Silivri Cezaevi Kampüsü içinde ancak ceaevi girişinden ayrı bir girişe ve ayrı bir güvenlik sistemine sahep olacak Türkiye’nin en büyüğü olma özelliği taşıyan duruşma salonu 740 kişi kapasiteli.


180 SANIK, 210 AVUKAT


Yeni duruşma salonunu gazetecilere gezdiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, ‘’1000 metrekare alana inşa edilen salon, 740 kişi kapasiteli. 126 tutuklu, 54 tutuksuz olmak üzere 180 sanık kapasitesi var. Rahat ortam alanı sağlandı. 210 avukat yan bölümlerde oturabilecek. Basın ve izleyiciler için de 350 kişilik yer ayrıldı’’ dedi. Çolakkadı, hakim, savcı ve sanıklar için ayrı ayrı bekleme odalarının da bulunduğunu söyledi.


3’Ü HAREKETLİ 7 KAMERA


Mahkeme heyetinin sağ tarafındaki küçük bölümde müdahil avukatların oturacağını, mahkeme başkanının söz verdiği kişinin de mikrofonu çalıştırılarak sesinin salonda duyulmasının sağlanacağını belirten Çolakkadı, duruşmada zabıt katiplerinin görev yapmayacağını, ses ve görüntü kaydı yapılacağını söyledi. Zabıt katibinin yan taraftaki başka bir alanda ses kaydını kağıda dökeceğini belirten Çolakkadı, salonda 3 tane hareketli 4 tane de sabit kamera bulunduğunu bildirdi.


GİZLİ TANIKLAR İÇİN AYRI ODA


Duruşma salonunda ayrıca gizli tanık odasının da yapıldığı belirtildi. Gizli tanıkların bu odada hakim huzurunda ifadelerinin alınacağını ifade eden Turan Çolakkadı, salonda yer alan iki ekrandan gizli tanığın görüntüsü ve sesinin değiştirilerek verileceğini anlattı. Savcı ve avukatların gizli tanıklara doğrudan soru sorma imkanlarının bulunduğunu belirten Çolakkadı, 20 Temmuzdaki ikinci iddianamenin duruşmalarına bu salonda başlanacağını ve Ergenekon davalarının yeni duruşma salonunda görüleceğini kaydetti.


Başsavcı Vekili Çolakkadı, Ergenekon duruşmalarının yapılacağı Silivri Cezaevi Kampüsü içindeki yeni duruşma salonunu basın mensuplarına gezdirdi.


Cezaevinden bağımsız salon


‘Yeni duruşma salonunun cezaevi kampüsüyle hiç ilgisi yok’’ diyen Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, cezaevi ile salon arasında tel örgülerin bulunduğunu vurguladı. Çolakkadı, salonun girişinde jandarmanın yer aldığını belirterek, bu alanda cezaevi güvenlik tedbirlerinin uygulanmayacağını, bağımsız olarak güvenliğin sağlanacağını kaydetti. X-ray cihazından geçilerek girilen alanda, avukatlar ve gazeteciler için birer oda, kafeterya, restoran ve tuvalet bulunuyor.


‘Rutin inceleme’de tahliye edildi


Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Koçero Saluci, dün nöbetçi 10.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edildi. Nöbetçi mahkemenin, tutuklu kişilere ilişkin yapılan ‘rutin inceleme’ sırasında ‘tahliye kararı’ aldığı belirtildi. Koçero Saluci, Ergenekon soruşturması kapsamında Silopi’de gözaltına alındıktan sonra İstanbul’da tutuklanmıştı. Saluci’nin, Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz’le birlikte, faili meçhul cinayetlere karıştığı iddia edilmişti.


Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler