YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 12 Eylül Askeri Darbesi'nin çirkin yüzü
İşte 12 Eylül Askeri Darbesi'nin çirkin yüzü
İşte 12 Eylül Askeri Darbesi'nin çirkin yüzü
12 Şubat 2008 / 13:06 Güncelleme: 16 Şubat 2008 / 00:00

HABER: Mehtap Aydın

26 yıl sonra mektuplarına yeniden kavuştular. 12 Eylül askeri darbesinden sonra  Mamak Askeri Cezaevi’nde  kalan  kadın mahkumlar cezaevince postalanmayan mektuplarına yeniden kavuştular.

Günümüzde bile darbe çığırtkanlığı yapanların ibretle okuması gereken bu haber  mahkumların tek umut kaynağı olan en masum hislerle yazılmış mektuplara bile tahammülü olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Eski bir cezaevi çalışanının yıllarca evinde saklayıp emekli olduktan sonra Devrimci Ankara 78'liler Derneği’ne teslim ettiği mektuplar darbenin çirkin yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.

Tüm özgürlüklerin askıya alınıdığı, yüzlerce insanın işkenceye maruz kaldığı, gözaltındayken öldüğü ve onlarcasının da kayıp olduğu 12 Eylül darbesinden geriye kalan belkide en güzel şey bu mektuplardı.

DARBECİLER YARGILANMALI!

1982 yılında Mamak Askeri Cezaevi'nde 1'inci ve 2'inci Kadınlar Koğuşunda tutuklularca yazılan ve sahibine ulaştırılmayan 40 mektup ve kart yıllar  sonra sahipleriyle buluştu. 78’liler  Federasyonu’nun düzenlediği sergide buluşan eski kadın mahkumlar 26 yıl önce yazdıkları mektuplarını görünce gözyaşlarına boğuldu. Eski günleri pek de hatırlamak istemedikleri yüzlerinden okunan mektup sahibi eski mahkumların ortak isteği ise darbecilerin yargılanması...

Serginin düzenleyicilerinden ve Federasyon Üyesi Nejat Kangal  bu serginin darbenin gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıkardığını ve darbecilerin yargılanmadan  Türkiye’de kimsenin  içinin rahat etmemesi gerektiğini ifade ettii. Günümüzde dahi darbenin olmayacağını kimsenin garanti edemediğini ifade eden Kangal, "Temennimiz  darbesiz, gerçek bir demokrasiyle yönetilen Türkiye!" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Kültür Merkezi’nde sergilenen oyalarla, dantellerle süslenmiş mektupları haftasonuna kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

İŞTE GÖNDERİLMEMİŞ O MEKTUPLARDAN BİRKAÇI

 


 


 


 


KANAL A HABER
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler