YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşkenceden ocağına ateş düşmüş ailelerin birazda o
İşkenceden ocağına ateş düşmüş ailelerin birazda o
İşkenceden ocağına ateş düşmüş ailelerin birazda o
14 Ekim 2008 / 19:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye'nin demokrasi karnesinde, "pekiyi" notuyla "takdirname" alacak tarihi bir fırsat doğdu. Darbelerin, işkencelerin ve ağır bürokrasinin hantallaştırdığı sistem kendini yeniliyor. Demokrasinin kazanması adına Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarihi bir karara imza attı.


Yıllardır bu ülkede cezaevlerinde, karakol hücrelerinde, işkenceden evine ocağına ateş düşmüş ailelerden hiç değilse "özür dileyecek" bir adım atıldı.


Hem de devletin Adalet Bakanlığı eliyle.İşkence gerçeği Türkiye'nin demokratik bir ülke olmasının önündeki en temel engeldi. Ve ilk kez bu engelin kalkması adına büyük bir fırsat doğdu.Artık işkencenin Türkiye'de adı olmasın. İşkence yapanlar cezasız kalmasın


Engin Ceber'in dergi sattığı gerekçesiyle işkence görmesine Adalet Bakanı M. Ali Şahin inanılmaz bir refleksle el koydu.  Henüz savcılığın soruşturması aşamasına bile gelinmeden, Adalet Bakanı Şahin  konuyla ilgili ihmali olabilecek yetkilileri görevden aldı.


Türkiye'de ilk kez işkenceye karşı devlet bu kadar hızlı, sorumlu ve
demokratik bir refleks göstermiş oldu.


Devletin milletini kucaklayan çok önemli bu adımı; şeffaf, demokrat bir devletin şimdi tüm karanlık dosyaları açabileceği umudunu doğurdu.


Açarsa, bu ülkede faili meçhul cinayetlerin de, insan hak ve özgürlüklerini sınırlayan her türlü "karanlık faaliyetin" de cezası ağır olur. Bu tarihi fırsatı değerlendirenler, Türkiye'nin demokrasi tarihine de adlarını altın harflerle yazdıracaklar.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler