YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçiler havasız ve tıkabasa yolculuk yapıyor
İşçiler havasız ve tıkabasa yolculuk yapıyor
İşçiler havasız ve tıkabasa yolculuk yapıyor
07 Ağustos 2008 / 19:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yalova’da durdurulan bir kamyonun kasasından tam 42 kişi çıktı. Kaçak göçmen sanılan kişiler hakkında işlem yapılacakken fındık işçisi oldukları belirlendi. İşveren “daha ucuz” diye, işçileri havasız ve tıkabasa yolculuğa ikna etmiş.


Güneydoğu’dan fındık toplamak için yola çıkan 42 kişi, mutlak bir kazadan son anda kurtuldular. Trafik denetimi yapan jandarma ekiplerinin, Yalova-Bursa karayolu üzerinde şüphelenerek durdurduğu bir kamyonun kasasından tam 42 kişi ortaya çıktı. Önce kaçak göçmen oldukları sanılan 42 kişinin, fındık işçisi oldukları, Şırnak’tan İzmir’e geldikleri, buradan Karadeniz’e fındık toplamaya götürüldükleri belirlendi.


42 kişinin, Şırnak’tan iş için İzmir’e geldikleri, pamuk ve fındık toplamak üzere bir taşeronla anlaştıkları, yol masrafını azaltmak için de Karadeniz’e bir kamyonun kasasında gitmeye razı oldukları anlaşıldı.
Fındık işçileri yola çıkmış


İşçilerin, “Firma yetkilileri, ‘Sizi oraya otobüsle gönderirsek maliyet kişi başı 100 YTL olur. Onun için Karadeniz’e kamyon kasasında gideceksiniz’ deyince, işe ihtiyacımız olduğu için biz de kabul etmek zorunda kaldık” dediği öğrenildi.


Jandarma ekipleri, ismi açıklanmayan kamyon şoförü hakkında yasal işlem başlattı. İşçiler de, yolculuğu otobüsle sürdürmeleri için Yalova Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne bırakıldılar.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler