YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçi ve bağ-kur emeklilerine yüzde 7 zam
İşçi ve bağ-kur emeklilerine yüzde 7 zam
İşçi ve bağ-kur emeklilerine yüzde 7 zam
14 Temmuz 2008 / 20:09 Güncelleme: 14 Temmuz 2008 / 00:00


Bakanlar Kurulu'ndan zam kararı çıktı. Başbakan Yardımcısı Çiçek işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yılın ikinci yarısı için yapılacak zam oranını açıkladı.


Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarının yılın ikici yarısında, yüzde 7,2 oranında artırılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının yaptığı açıklamada, toplantıda, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarına yılın ikici yarısı için yapılacak artışların görüşüldüğünü söyledi.


İşçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarının yılın ikici yarısı yüzde 7,2 oranında artırılmasının kararlaştırıldığını bildiren Çiçek, şöyle devam etti:


''Böylece 2008 yılında işçi ve BAĞ-KUR emeklilerimizin maaşları toplam yüzde 9,3 oranında arttırılmış bulunmaktadır. Bu hesaplama yapılırken, bilindiği gibi, hep ifade etmeye çalıştık, enflasyondan doğan bir sıkıntı varsa, bunu gidermeye çalışıyoruz. Enflasyonun üzerinde maaş artışı veriyoruz. başlangıçta belirlenen yüzdenin üzerine çıktıysa, aradaki fark ödeniyor. 2008 yılında enflasyonun beklenenin üzerinde çıkması halinde, enflasyon farkın aşrıca maaşlara yansıtılacağı da bugünkü toplantıda kararlaştırılmıştır.''


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyaretinin de görüşüldüğünü belirterek, ''Irak'la ilişkilerimizi yeni bir açıdan değerlendirmekte ve önümüzdeki döneme yönelik çalışmaları belli açıdan geliştirmekte fayda mütalaa edilmiştir'' dedi.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, son hafta içinde Başbakan Erdoğan'ın Irak'a ve ''Akdeniz için Birlik'' Zirvesi için Paris'e gittiğini anımsatarak, toplantıda ziyaretlerle ilgili kapsamlı değerlendirme yapıldığını söyledi.


Irak'ın Türkiye için önem arz ettiğini belirten Çiçek, şöyle devam etti:


''Çünkü, orada meydana gelen gelişmeler, Irak'tan sonra en fazla Türkiye'yi etkileyen gelişmelerdir. O nedenle Irak'la ilişkilerimizi yeni bir açıdan değerlendirmekte ve önümüzdeki döneme yönelik çalışmaları belli açıdan geliştirmekte fayda mütalaa edilmiştir.


Orada Yüksek Düzeyli Strateji Belgesi imzalanmıştır. Böylece, yılda bir kez başbakanlar bir araya gelecek ve orada zikredilen bakanlar yılda en az üç kere karşılıklı toplantılar yapmak suretiyle ilişkilerimizi daha ileri seviyeye götürmek kararlılığındayız.''


''Akdeniz için Birlik'' Zirvesi'nde Başbakan Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görüşmesine değinen Çiçek, Türkiye-Fransa ilişkilerinde belli sebeplerden dolayı yavaşlama, durgunluk olduğunu belirterek, ''Hem bu ziyaret vesilesiyle Türkiye-Fransa ilişkileri yeni baştan bir değerlendirme konusu olmuştur, hem ekonomik, hem siyasi hem de terör bağlamında'' dedi.


''Türkiye'yi rahatsız eden bir kısım terörist unsurların, Fransa'da bir kısım çaba içerisinde olduğunun bilindiğini'' belirten Çiçek, ''Bizim istediğimiz bir kısım teröristler var. Fransa'da bulunuyor ya da başka ülkelerden istedik, oraya iade edildi. Dolayısıyla, Türkiye-Fransa ilişkilerinin çok yönlü değerlendirilmesi bu toplantı vesilesiyle mümkün olmuştur'' diye konuştu.


Çiçek, ziyaretin Fransa'nın AB dönem başkanlığına rastladığını hatırlatarak, Türkiye-AB ilişkilerinin bu dönemde ne yönde gelişeceğini dair de zirvede karşılıklı, geniş çaplı değerlendirme yapıldığını bildirdi.


Cemil Çiçek, Erdoğan'ın Akdeniz çevresindeki ülkelerin liderleriyle de yaptığı görüşmelerin bugünkü toplantıda değerlendirme konusu olduğunu kaydetti.


-MUHTAÇ VE ÖZÜRLÜLERLE İLGİLİ KANUN TASARISI-


Çiçek, 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve güçsüzler ile 18 yaşından küçük bakıma muhtaç özürlüsü bulunan özürlü yakınları ve 18 yaşından büyük özürlü vatandaşlara, yaş ve özür gruplarına göre belli sürelerde aylık bağlandığını hatırlattı.


''Ancak bu aylık bağlama işlemi maalesef çok sayıda bürokratik işlemi beraberinde getiriyor'' diyen Çiçek, aylık bağlamanın ortalama 1 yılı bulduğunu söyledi.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan bu konudaki kanun tasarısının, sistemi basitleştiren ve bu tür vatandaşların devletten en kısa sürede aylık almasını sağlayacak bir düzenleme getirdiğini söyledi.


Bu tasarıyı kabul ederek, TBMM'ye gönderdiklerini bildiren Çiçek, tasarıyla Türkiye İş Kurumu'nun yapılanmasının da yeni baştan düzenlendiğini ifade etti.


-AFET SİGORTALARI KANUN TASARISI-


Cemil Çiçek, toplantıda, ''Afet Sigortaları Kanun Tasarısı''nı da ele aldıklarını, ancak henüz neticelendiremediklerini belirtti.


Heyelan, su baskını, çığ düşmesi gibi afetlerde devletin büyük bir yük altına girdiğini ifade eden Çiçek, ''O nedenle Türkiye'de sigortacılığı teşvik bakımından geçmişte çıkarılmış zorunlu deprem sigortasıyla ilgili bir kanun kuvvetinde kararname vardı. 8 senelik bir uygulamanın sonucunda ortaya çıkan güçlükleri gidermek ve günün şartlarına uygun bu sigorta sistemini yeni baştan gözden geçirmek üzere bir çalışma yapıldı, ama üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor'' dedi.


Çiçek, 35 ilde büyük bir kuraklık yaşandığını hatırlatarak, 35 il ve 210 ilçede kuraklık sebebiyle ürünlerinin yüzde 30 veya üzerinde zarar gören çiftçilerle ilgili kamuoyunda ''kuraklık kararnamesi'' bilinen kararnamenin de hazırlandığını söyledi.


Cemil Çiçek, konuyla ilgili, yarınki Grup toplantısında, Başbakan Erdoğan veya Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in kapsamlı açıklama yapacağını duyurdu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler