YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçi partililer olay çıkardı
İşçi partililer olay çıkardı
23 Şubat 2010 11:25
''Ergenekon'' davasının 135. duruşması başladı.

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci ''Ergenekon'' davasının 135. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 20 sanık katıldı.

Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Alparslan Arslan, Hayrettin Ertekin ve Sevgi Erenerol ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, tutuksuz yargılanan gazeteci Gülay Kömürcü Öztürk de hazır bulundu.

Duruşma, tutuklu sanık Erhan Timuroğlu'nun çapraz sorgusu ile devam ediyor.

Bu arada, duruşmanın başlamasının hemen ardından İşçi Parti'li sanıklar Perinçek, Nusret Senem ve Hikmet Çiçek ile avukatları Mehmet Cengiz ile Hasan Basri Özbey, duruşma salonunu terk etti.

Duruşma salonunun bulunduğu binanın önünde basın açıklaması yapan avukat Mehmet Cengiz, subay ve ordu komutanlarının da aralarında bulunduğu 49 kişinin gözaltına alındığını belirterek, ''Bu süreç şunu göstermektedir. Yargıya güvenelim, yargı sürecini bekleyelim gibi hukuk devletine vurgu yapanlar, safsata içindedir'' dedi.

''Ayarlanmış hakimlerle, ayarlanmış savcılarla Türk devletine, Türk ordusuna ve Türk milletine karşı bir operasyon yürütülmektedir'' diyen Cengiz, buna alet olmak istemediklerini belirterek, böyle bir ortamda hukuk devletinden bahsetmenin mümkün olmadığı gerekçesiyle duruşma salonunu terk ettiklerini söyledi.

Cengiz, burada uygulanmakta olan hukukun da ''gladyo hukuku'' olduğunu öne sürdü.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler