YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran’ın Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'daydı
İran’ın Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'daydı
İran’ın Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'daydı
22 Temmuz 2008 / 14:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ülkesinin nükleer faaliyetleriyle ilgili yapılan Cenevre toplantılarından dönerken İstanbul’a uğrayan İran’ın Başmüzakerecisi Said Celili, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya geldi.


Başbakan Erdoğan’ın Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen görüşme 5 saatten fazla sürdü.


Bize güvenmiyorlar, doğru dürüst dinlemeyip hemen dolaylı yollardan tehdide başlıyorlar. Türkiye sözü geçince ise gergin ortam değişiyor. Bizim de size olan güvenimiz ortada.


Demek ki daha somut adımlar atmanız, daha açık olmanız gerekiyor. Sanki işi zamana yayıyor gibi bir anlayıştan kaçınmanız gerekir. Hem sizinle, hem 5+1’le ilişkilerimiz çok iyi.


İRAN’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili Cenevre’deki ilk tur temaslarına katılan ve ülkesine dönerken İstanbul’a uğrayan İran’ın Başmüzakerecisi Said Celili’nin Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la görüşmesinde ilginç diyaloglar yaşandı. Celili, önceki akşam Dolmabahçe’de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çalışma Ofisi’nde beş saatten fazla süren görüşmede Babacan’a Cenevre toplantılarıyla ilgili izlenimlerini anlattı.


Güven bunalımı


Babacan, anlatılanlardan, taraflar arasında daha önceden de mevcut olan "güven bunalımı"nın aşılamadığını, aksine başta uranyum zenginleştirme olmak üzere bazı önemli başlıklarda kimi zaman bu bunalımın daha da arttığı tespitini yaptı. Celili’nin görüşme sırasında verdiği bilgiler Babacan’ın bu tespitini doğrular nitelikte oldu. Celili, görüşme sırasında özetle şunları anlattı:


"Bize güvenmiyorlar. Yaptığımız tüm çalışmaların düzenli şekilde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından denetlendiğini söyledik ki, kendileri de bunu biliyorlar. Faaliyetlerimiz tamamen barışçıl amaçlı. Bizi doğru dürüst dinlemeyip hemen dolaylı yollardan tehdite (özellikle ABD’yi kastediyor) başlıyorlar. Türkiye sözü geçince ise gergin ortam değişiyor. Bizim de size olan güvenimiz ortada. Daha ne istiyorlar?"


Daha açık olun


Babacan da, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’in Ankara temaslarında İran’la ilgili güven unsurunun ön plana çıktığını, Washington yönetiminden gelen diğer mesajların da bu yönde olduğunu vurgulayarak, şu mesajı verdi: "Demek ki daha somut adımlar atmanız, daha açık olmanız gerekiyor. Sanki işi zamana yayıyor gibi bir anlayıştan kaçınmanız gerekir. Görüşmeler devam ettikçe ve taraflar sorunu gerçekten diyalog yöntemiyle çözme anlayışını ortaya daha net koydukça bu güvensizlik ortamının ortadan kalkacağına inanıyoruz. Hem sizinle, hem de 5+1’le (BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke ile Almanya)ilişkilerimiz çok iyi olduğu için biz bu süreçte üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız. Merak etmeyin, kolaylaştırıcı rolümüzü en iyi şekilde sürdüreceğiz."


Türkiye, adı konulmamış arabulucu


Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dün ABD’ye gitmeden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında Celili’yle yaptığı görüşmeye değinerek, Türkiye’yi "adı konulmamış arabulucu" olarak niteledi. New York’ta BM Güvenlik Konseyi’yle ilgili temaslarda bulunacağını belirten Babacan, "Muhataplarıma Türkiye’nin dış politikasını anlatacağım. Bölgemizde Türkiye’nin küresel anlamda ne tür katkılar sağladığını, barış konusunda, istikrar konusunda neler yaptığını aktaracağım" dedi. Babacan, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile de görüşeceğini, temaslarında Kıbrıs ve Irak konularının da gündeme geleceğini belirtti. HÜRRİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler