YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnalcık'tan ders niteliğinde "7" uyarı
İnalcık'tan ders niteliğinde "7" uyarı
İnalcık'tan ders niteliğinde "7" uyarı
12 Kasım 2007 / 12:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sınırötesi operasyon tartışmaları sürerken, ünlü tarihçi Profesör Doktor Halil İnalcık, Kuzey Irak konusunda 7 uyarıda bulundu. İşte, Türkiye'yi 'üç tarafı düşmanlarla kaplı kara parçası' olarak tanımlayan İnalcık'ın 7 önemli uyarısı...Sınır ötesi operasyon yapılsın mı yapılmasın mı? Yapılacaksa ne zaman yapılmalı? Ya da faydası-zararı ne olur? Tüm bu sorular henüz yanıt bulabilmiş değil. Ancak hükümetin atacağı adımlar ve vatandaşların tepkileri konusunda tarih profesörü Halil İnalcık, ortaya yeni bir tablo koyarak 7 uyarıda bulundu..


ŞİMDİ HAREKAT YAPILMASIN

İnalcık'ın ilk uyarısı, Kuzey Irak'a yapılması planlanan harekatın zamanı... "Kapsamlı bir harekatın kış geçtikten sonra yapılması gerektiğini söyleyen İnalcık, mehmetçiği karlı dağlarda boş mağaralara göndermek yanlış bir taktik olur. Gerçek kalıcı bir sonuç alamayız." diyor.


ÖZERKLİK VERİLMEMELİ

İnalcık'ın ikinci uyarısı, özerklik öneren DTP'ye ve DTP'nin önerisine sıcak bakanlara geliyor. DTP'nin sözde özerklik önerisinin Barzani ve Talabani'yi destekleyen bir taktik olduğunu belirten İnalcık, Doğu'da özerk bir Kürt eyaletinin, bölgenin Barzani'nin Kürt idaresine iltihakını kolaylaştıracağını savunuyor.


KUZEY IRAK HAREKAT KAPSAMINA ALINMASIN

Harekat kapsamına Kuzey Irak'ın alınmaması gerektiğini vurgulayan İnalcık, eğer geniş çapta bir harekâta girişilirse, Talabani'nin Amerikan desteğiyle tüm Irak'ı Türkiye'nin karşısına çıkarabileceği kanaatinde.


HALKI TAHRİK ETMEYİN

İnalcık'tan bir uyarı da siyasilere... Siyasetçilerin, kürsülerinden halkı kışkırtmasının son derece yanlış olduğunu belirten İnalcık, vatandaşların milli bir galeyanla sokaklara dökülmesinin doğal olduğunu söylüyor. Ancak, İnalcık'a göre, kitlelerin sürükleyici gücü ve baskısı çok kez hükümetlerin akılcı ve ihtiyatlı politikalarını izlemeye imkan bırakmaz. Kitle psikolojisi tarihte çok kez hayal kırıklığı hatta felaketlerle sonuçlanmıştır. Bu yüzden kitleleri kışkırtma, bazı partilerin seçim sandığı kaygısıyla giriştikleri yanlış bir politikadır.KÜRT VATANDAŞLARI BENİMSEYİN

İş bulmaktan ümidini kaybetmiş, etnik milliyetçi gençlere dikkat çeken İnalcık, Barzani ve PKK'nın, özellikle işsiz gençlik arasında kendi propagandalarını arttırdığını ve etnik milliyetçiliği de körüklediğini belirtiyor. Bunun için yapılması gereken ise, Kürt vatandaşları benimseyerek Barzani'nin propaganda savaşından kurtarmak.


ORDUYU VE HÜKÜMETİ ZORLAMAYIN

Herkesi soğukkanlı olmaya davet eden İnalcık, eğer heyecanla, galeyanla ordu ve hükümet harekete zorlanırsa, akıl da siyaset de elden gider. Bunun olmaması için de sürekli halkı aydınlatmalı ve partiler halkı tahrik etmemeli...


ÖNCE EKONOMİ

İnalcık'ın son uyarısı ekonomi... Tüm yaşananlara rağmen ekonominin önceliğinin daima göz önünde tutulması gerekitiğini söyleyen İnalcık, "Ekonomi zarar görürse her şeyi kaybederiz. Sosyal patlamalar, tüm planlarımızı çiğner, geçer. Çin örneğini unutmayacağız ve önce ekonomiyi düzelteceğiz." şeklinde konuştu.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler