YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci iddianamenin üçüncü bölümünde, darbe günlüklerine yer veriliyor
İkinci iddianamenin üçüncü bölümünde, darbe günlüklerine yer veriliyor
İkinci iddianamenin üçüncü bölümünde, darbe günlüklerine yer veriliyor
14 Mart 2009 / 09:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon savcıları 2. iddianamede yer verdikleri 'Darbe Günlükleri'nin yazarı Özden Örnek'i tanık olarak dinleyecek.Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, 2. iddianameye koyduğu 'Darbe Günlükleri'nin yazarı Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek'in ifadesine başvuracak. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün emekli Oramiral Örnek'i davet ederek 'darbe günlükleri' ile ilgili ifadesine alacağı öğrenildi. Savcı Zekeriya Öz'ün bir-iki ay içinde Örnek'in ifadesini 'tanık' sıfatıyla alacağı öğrenildi. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim edilen ikinci iddianamenin üçüncü bölümünde, darbe günlüklerine yer veriliyor.


MAHKEME, ÖRNEK'İN DEDİ


Emekli Oramiral Örnek'e ait olduğu mahkeme kararıyla kesinleşen darbe günlüklerinde Ergenekon sanığı dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un 'darbe girişimi' olarak nitelelendirilen faaliyetleri anlatılıyor. Günlüklerde Eruygur'un 'Ayışığı' ve 'Sarıkız' adlı iki darbe planı hazırladığı, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ün karşı çıkması üzerine bunların uygulamaya konulamadığı belirtiliyor. Örnek, günlüklerde 'Kışkırtıcı rol oynuyor' yorumu yaptığı Eruygur'un başarısız olunca kendi başına 'Eldiven' kod adlı darbeyi planladığını anlatıyor. İkinci iddianamede, Eruygur ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında, 'darbeye teşebsüs' ve örgüt yöneticisi olmak suçlamasıyla müebbet hapis talep ediliyor.


GİZLİ TANIKLARA ÖZEL KOD


İkinci iddianamede savcıların gizli tanıkların deşifre olmaması için farklı kod adları kullandıkları öğrenildi. İlk iddianemede yaşadıkları bölgelere göre isimlendirilen gizli tanıklara bu kez 'İmdat' ve 'Kıskanç' gibi kod adları verildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında yer alan ancak bu iddianamenin sanıkları arasında olmadığı kaydedilen MGK Eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç'a savcılık sorgusunda sorulan Encümen-i Daniş toplantılarına ise iddianamede yer verilmediği de belirtildi.


Öte yandan Ergenekon davasının dünkü duruşmasında tutuklu sanıklardan Vatan Bölübaşoğlu ve Hüseyin Gazi Oğuz'un tahliyelerine karar verildi. Duruşma, 30 Mart 2009 tarihine ertelendi.


Paksüt sanık değil


Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'ün iddianamede örgüt yöneticisi değil 'tanık' olarak adının geçtiği öğrenildi. Ferda Paksüt'ün Ergenekon firarisi Turhan Çömez'le telefon konuşmaları dinlemeye takılmıştı. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler