YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci Ergenekon'da 154.dava
İkinci Ergenekon'da 154.dava
03 Şubat 2012 12:32
İkinci ''Ergenekon'' davasının 154. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya 1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile CHP İzmir Milletvekili olan gazeteci Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanık ile 'Odatv davası' kapsamında tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük katıldı.

Tutuklu sanıklardan CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, diğer sanıklar Hasan Ataman Yıldırım ve İbrahim Özcan'ın gelmediği duruşmada, tutuksuz sanıklar Ertaç Giray, Tunç Akkaş, Fatma Sibel Gürcihan, Hatice Bahtiyar, Adnan Bulut, Utku Gümrükçü, Evrim Baykara, Levent Temiz ve Murat Ağırel de hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklardan Hüseyin Nazlıbel, Merdan Yanardağ, Hatice Bahtiyar ve Erol Manisalı da, kendilerine tebligat gönderilmesine rağmen duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, savunma yapan Fatma Sibel Gürcihan, iddianamede yer alan bilgileri düzeltmek istediğini belirterek, ''Ben Açık İstihbarat'ta yazarken Zekeriya Öztürk ve Adil Serdar Saçan burada yazmıyordu. Ufuk Ötesi dergisinin de sahibi değilim, dergi merhum gazeteci Kemal Çapraz'a aitti. Kemal Kerinçsiz de bunu ifadelerinde düzeltti zaten'' dedi.

İddianamedeki bir telefon görüşmesine ilişkin de Gürcihan, şunları anlattı:

''Ben işsiz bir gazeteciyken benim konuştuğum kişiden bir şey rica etmem ve onun da bunu kabul ederek söz konusu haberi internet sitesinden kaldıracağını belirtmesi bir örgüt yöneticiliği olarak değerlendiriliyorsa, konuştuğum kişinin de bu örgütten olması gerekiyor. Konuştuğum kişi o dönem bir medya grup başkanı olan Mustafa Karaalioğlu'dur. Neden onu herhangi bir sıfatla bu davada göremiyoruz  Mustafa Karaalioğlu hakkında işlem yapılmasını talep ediyorum.''

Tutuksuz sanık Levent Temiz de iddianamede emekli Albay Arif Doğan'la 5 defa görüştüğünün yer aldığını, ancak kendisinin Arif Doğan'ı tanımadığını ve hiçbir zaman da görüşmediğini söyledi.

Temiz'in avukatı Cevat Çalık da, ''Bu delillerden bir örgüt çıkmaz. Hele terör örgütü hiç çıkmaz'' dedi.

Duruşmaya, bir süre ara verildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler