YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci Balyoz'da sıcak gelişme
İkinci Balyoz'da sıcak gelişme
10 Ekim 2011 11:44
İkinci Balyoz Planı davasının 46.duruşması başladı.

İkinci ''Balyoz Planı'' davasıyla birleştirilen Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 184'ü tutuklu 224 sanıklı davanın 46. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına ve Özden Örnek ile MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan ile birleşen ikinci ''Balyoz planı'' davasının sanıklarından Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneral İsmail Taş'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 140 sanık ile tutuksuz yargılanan 32 kişi katıldı.

Bilgin Balanlı, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Albay Dursun Çiçek ile bugün İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin davada da sanık olarak yer alan koramiraller Feyyaz Öğütçü ve Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 44 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul ile emekli Orgeneral Ergin Saygun da duruşmaya katılmadı.

Kimlik yoklaması sırasında söz alan tutuksuz sanıklardan Levent Güldoğuş, kayın validesini kaybettiğini belirterek, cenaze nedeniyle savunmasının hemen alınmasını, bu hafta yapılacak diğer duruşmalardan da vareste tutulmasını istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken de, tutuksuz sanıklara geçince savunmasının alınabileceğini belirtti.

Bakan Diken, Silivri Cezaevinden gelen yazıda sanıklardan Dursun Çiçek, Süha Tanyeri ve Emin Küçükkılıç'ın sağlık sorunları nedeniyle duruşmada hazır edilemediklerinin bildirildiğini kaydetti.

Kara Kuvvetlerinin istihbarat yazısı

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Korgeneral Ayhan Taş, tugay, tümen ve ordu karargahlarının alan istihbaratı yapmadıklarını, buna yetkileri ve yeterliliklerinin olmadığını, istihbaratın MİT, Genelkurmay ve açık kaynaklardan alındığını daha önceden ifade ettiklerini söyledi.

Taş, Genelkurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığının 31 Ocak ve 20 Şubat 2003 tarihleri arasındaki durum değerlendirmesi ve istihbarat yazısının mahkemeye sunulduğunu, bu yazıda kadrolaşma başlığında AK Parti'nin iktidara gelişi, 58 valinin atandığın, 30 valinin merkeze alındığının belirtildiğini kaydetti.

TSK ile ilgili gelişmelere de yer verilen yazıda, açık kaynaklardan da elde edilen bilgiler bulunduğunu ifade eden Taş, ''Biz askerler, ağzımızdan çıkan her kelimenin önünü ve arkasını çok iyi bilen insanlarız'' dedi.

Taş, dava konusu seminerde sunulan bilgilerin kendileri tarafından uydurulmadığını, bunların siyasi düşünceye yönelik olmadığını vurgulayarak, seminerdeki sunumlarda yer alan bilgilerin bu şekildeki belgelere dayanılarak hazırlandığını dile getirdi. Taş, ''Bizi bu şekilde anlayın. Bize inanırsanız sonuca daha kolay ulaşabilirsiniz'' diye konuştu.

Duruşma, tutuklu sanıklardan emekli Albay Suat Aytın'ın savunmasını yapmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler