YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ülke arasında başlayan sıcak atmosfere Ermeni
İki ülke arasında başlayan sıcak atmosfere Ermeni
İki ülke arasında başlayan sıcak atmosfere Ermeni
14 Eylül 2008 / 10:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkiye-Ermenistan milli maçını izlemek üzere Erivan’a gitmesiyle iki ülke arasında başlayan sıcak atmosfere Ermeni Diasporası gölge düşürdü. Amerika’da Güney Ohio’dan Temsilciler Meclisi’ne giren kadın milletvekili Jean Schmidt, Türkiye’yi, Türkler’i ve Atatürk’ü öven konuşmaları nedeniyle Ermeni lobisinin hedefi haline geldi. Gunther Levy’nin Türkiye hakkındaki kitabını okuduktan sonra Türkiye’ye ve Atatürk’e hayran olan kadın vekil geçtiğimiz 19 Mayıs’ta Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ün büyük vizyonunu öven bir konuşma yaptı.


3 bin Türk yaşıyor


Türk günü etkinliklerinde Türkler’in yanında Türk bayrağıyla yer almasının ardından seçim kampanyası için de Ohio’da Türkler tarafından işletilen restoranlarda yemek davetleri düzenledi. Temsilciler Meclisi’ne “Ermeni soykırım yasa tasarısı” getirildiğinde bu tasarıya karşı en büyük mücadeleyi veren yine Schmidt oldu.


Ancak 56 yaşındaki vekilin seçim bölgesinde sadece 3 bin 159 Türk olmasına rağmen Türkler’e duyduğu bu büyük sevgi ona pahalıya patladı. Ermeni lobisi Schmidt’in bir sonraki seçimlerde koltuğunu kaybetmesi için kampanya başlattı. Karşısına Ermeni asıllı Amerikalı David Krikoryan’ı vekil adayı olarak çıkarma kararı aldı. ANCA gibi Ermeni lobisinin güçlü örgütlerinin de Krikoryan’a maddi destek sağlayacağı belirtiliyor.


ATATÜRK’Ü ÖVMÜŞTÜ


Schimid, Atatürk için, “Bir büyük lider 19 Mayıs’ta uzun yolculuğuna başladı. Bir hayal gerçek oldu ve büyük bir millet doğdu. Bu insanın hayatından hepimiz ders almalıyız” demişti. VATAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler