YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki siyasi partide ERGENEKON hesaplaşması
Hafta sonunda yapılacak DP ve DSP kongreleri nasıl hesaplaşmaya dönüştü?
İki siyasi partide ERGENEKON hesaplaşması
15 Mayıs 2009 / 10:31 Güncelleme: 15 Mayıs 2009 / 00:00

İki siyasi parti hafta sonunda yapacağı kongrelerde genel başkanını seçecek. Ancak DP ve DSP kongreleri, siyaset zemini aramaktan çok 'Ergenekon hesaplaşması'na dönüşecek iddiaları gündemde...Hafta sonunda yapılacak DP ve DSP kongreleri, 'siyaset zemini' arayışında olan Ergenekon yapılanması açısından önem taşıyor. Bazı kesimler için bu iki partinin kongresi genel başkanlık yarışından öte "Ergenekon hesaplaşması"na sahne olacak.


29 Mart seçimlerinin özellikle seçimlerden istedikleri sonuçları alamayan partilerde ortaya çıkan genel başkanlık tartışmaları, siyaset arenasında "derin bir kavgayı" da beraberinde getirdi. Siyasi partilerin hafta sonunda yapılacak kongreleri son zamanlarda "siyaset zemini" arayışında olan Ergenekon yapılanmasını da harekete geçirdi. Ergenekon Operasyonu'nda gözaltına alınan isimlere yakınlıkları ile bilinen bazı kesimler için özellikle DP ve DSP'de hafta sonu yapılacak kongreler genel başkanlık yarışından öte "Ergenekon hesaplaşması"na sahne olacak.


Soylu bırakacağım dedi


DP lideri Süleyman Soylu'nun seçimin ardından yaptığı genel başkanlığı bırakacağı yönündeki açıklamalar üzerine son zamanlarda yeni oluşum arayışında olan bazı isimler yönlerini DP'ye çevirdiler. 29 Mart seçimlerinde adres olarak CHP'yi ve solu gösteren Hüsamettin Cindoruk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski Başbakan Mesut Yılmaz gibi isimlerin desteği ile DP Genel Başkanı adaylığını açıkladı.


Özellikle 28 Şubat sürecinde DYP'den ayrılan milletvekilleri ile Demokrat Türkiye Partisi'ni kuran ve Anasol-D Hükümeti'nde iktidar ortağı olan Cindoruk seçimlerde aldığı başarısız sonuç üzerine genel başkanlıktan ayrılmıştı. Cindoruk'un yeniden siyasete dönmesi ve genel başkan adayı olması bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.


Eski hesaplar açıldı


DP'nin 16 Mayıs'ta yapılacak kongresinde Cindoruk'un aday olması ile birlikte eski bir hesaplaşma da yeniden gün yüzüne çıktı. 28 Şubat ve cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan ayrışma 16 Mayıs'taki kongrenin taraflarını da belirledi. Demirel Cindoruk'a, eski Başbakan Tansu Çiller ve Aydın Menderes de Soylu'ya desteklerini açıkladı. DP Kongresi'nde yaşanacak Soylu ve Cindoruk yarışı, partide yıllardır süren Çiller - Demirel kavgasının da ilk kez açıktan açığa yansıması olacak. Cindoruk ile Soylu yarışına Mehmet Ali Bayar da adaylığını açıklayarak katıldı.


DSP de ilgi odağı


DP'de yaşanan genel başkanlık yarışına benzer bir kavga da DSP'de yaşanıyor. Genel başkanlığı bırakan Zeki Sezer, pazar günü yapılacak olan olağanüstü kurultayda yeniden aday olacağını açıkladı. Sezer de Soylu gibi "partiyi başka yerlere taşıma girişimlerine izin vermeyeceğini" açıkladı. DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız ve 55 il başkanı ise Sezer'e destek bildirisi yayınladı.


Yağız, yazılı açıklamasında "Pazar günü yapılacak yarışa Sezer'in katılması kaçınılmaz olmuştur. Çünkü, partimiz bazı güçler tarafından yine kuşatılmak istenmektedir. Dolayısıyla bu yarış, partimiz açısından yaşamsal derecede önemlidir" görüşlerine yer verdi. Zeki Sezer, kurultayda Rahşan Ecevit destekli Alemdar Yalçın'ın yanı sıra Masum Türker ve Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ile yarışacak. (Bugün)

15.05.2009


DP, sipariş üzerine ele geçirilmeye ÇALIŞILIYOR


Detay


 


14.05.2009


 


Menderes: Cindoruk darbecilerin destekcisidir


Detay


 


12.05.2009


 


Demirel'in de sandığından DP'ye oy çıkmamış


Detay


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler