YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhbar mektubundaki iddia: Cuntadaki kod adı XX
Skandal Eylem Planı’nı da cuntanın emriyle hazırladı
İhbar mektubundaki iddia: Cuntadaki kod adı XX
06 Temmuz 2009 / 08:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İhbara göre komuta kademesinden habersiz faaliyet gösteren cuntanın beyin takımında Albay Çiçek var. Skandal Eylem Planı’nı da cuntanın emriyle hazırladı


BÜNYAMİN DEMİRKAN İSTANBUL


Türkiye’yi sarsan ‘Demokrasiye Müdahele Eylem Planı’nda imzası bulunan Albay Dursun Çiçek, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarca sorgulanmadan bir gün önce emniyete gelen iki e-posta ihbarında, Çiçek ve Genelkurmay Karargahı’ndaki ‘cunta ekibi’ne ilişkin şok iddialar yer aldı. Karargah’ta kurumsal yapılanma dışında gizli bir örgütlenmeye giden cuntada Albay Çiçek’in kod adının ‘XX’ olduğu belirtilen ihbar mektubunda, ekip içindeki muvazzafların isimleri ve cuntadaki görevleriyle ilgili ‘ayrıntılı iddialar’ dikkat çekti.


İHBAR İFADEYE ÇAĞRILDIKTAN SONRA


Skandal eylem planının ortaya çıkmasının ardından Ergenekon terör örgütü iddiasıyla soruşturma yürüten savcılar, Psikolojik Harp Dairesi’nin yeni Adı Harekat Başkanlığı 3. bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’i 30 Haziran günü ifadeye çağırdı. Türkiye Albay Çiçek’in ifadesine kilitlendiği saatlerde 29 Haziran günü emniyete 2 ayrı e-mail ihbarı ulaştı. İhbarlarda Genelkurmay Karargahı’nda komuta kadamesinden gizli bir cunhta ekibinin faaliyet gösterdiği iddia ediliyor ve tüm ekip ile yaptıkları faaliyetler ve Ergenekon soruşturması sanıklarıyla bağlantıları anlatılıyordu.


ÇİÇEK CUNTA İDDİALARINI DA REDDETTİ


İhbar e-mailleri aynı gün hemen Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ulaştırıldı. 30 Haziran salı günü ifade vermek için Ergenekon savcılarının karşısına çıkan Albay Dursun Çiçek’e skandal eylem planı ile birlikte Ergenekon’la bağlantıları ve ihbar -emailindeki iddialar da soruldu. Çiçek, hem savcılık hem de mahkemedeki ifadesinde cunta iddialarını tümden reddetti.


ALBAY’IN BİRBİRİNDEN İLGİNÇ İLİŞKİLERİ


İhbar mailinde Albay Dursun Çiçek’in ilginç ilişkiler ağınada da yer verildi.. İhbar mektubuna göre Çiçek, 1994-1995 yıllarında Şırnak’ta tabur komutanlığı görevini yaparken, Ergenekon soruşturmasının tutuklu sanığı Levent Ersöz ile ‘ölüm kuyuları’ operasyonu nedeniyle tutuklanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz ile aynı dönem aynı bölgede görev yaptı. Yine Albay Çiçek, aynı soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan Levent Göktaş ile hem sınıf arkadaşı hem de Tokat’ın Reşadiye ilçesinden hemşehri.


PLANDA BİLEREK FARKLI ÜSLUP KULLANDI


İddiaya göre ‘Demokrasiye Müdahale Planı’nın altında imzası bulunan Albay Çiçek, eylem planını kimin yazdığının anlaşılmaması için ve ele geçirildiğinde yalanlanması için bazı tedbirler de alınmış. Buna göre belge askeri yazışma kuralları dışında farklı yazım formatı kullanılarak hazırlanmış. Yine mektuba göre Albay Çiçek’in Bilgi Destek Dairesi’ne bağlı OBİ Dairesi’nde kullandığı bilgisayarda belge hazırlanmasına rağmen o bilgisayarlarda herhangi bir inceleme yapılmadı. İhbarcıya göre 2008 yılında yayınlanan Toplumu Biçimlendirme Planı adlı belgenin altındaki ‘ xx’ rumuzu Albay Çiçek’in kullandığı bir rumuz.


E-POSTADA TÜYLER ÜRPERTEN İDDİALAR


İhbar mektubunda cuntadaki isimler ve yaptıkları faaliyet ayrıntılarıyla anlatılmış. İşte o ihbardaki cunta ekibi ve görevleri:


PSİKOLOJİK HARP OPERASYONLARI:


Cunta hedefine ulaşmak ve kişileri kendi istekleri doğrultusunda kullanabilmek için fuhuş çetesi aracılığıyla şantajlara başvuruyor. Tuğamiral F.İ, kendisine bağlı faaliyet gösteren Dz. Bnb. C.B.emekli Albay Dz.P. Alb M.A. psikolojik harp operasyonlarında Albay Çiçek ile hareket ediyor. Yzb A.E.bilgi elde edebilmek için söylenen kişilerle cinsel ilişkiye giriyor. Z.A. ile Ergenekon soruşturmasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk ve Dz. Bnb. K.Y. aynı ekibin aktif üyeleri arasında gösteriliyor. Psikolojik harp operasyonlarında kullanılan diğer isimler ise Kd. Bnb E.Ç., Dnz Bnb N. Ü.


OPERASYONEL FAALİYET:


Dz. P. Bnb. S.T. operasyonel faaliyetlerde Dursun Albayın sevk ve idaresinde hareket eder. Eylem planı doğrultusunda BTP Genel Başkan Yardımcısı eski özel harekatçı Abdullah Ağar ile temasa geçerek Haydar Baş grubu üzerinden yapılacak çalışmaları yürütüyor. V.A. fuhuş organizasyonunda kullandığı bayanları sürekli motoru ile gezdiriyor ve sürekli Ankara’ya gidip E.Ç.ve H.C. isimli Ergenekon’un operasyonel kanadı ile görüşüyor.


KADROLAŞMA:


Dz. Kur. Kıd. Alb. T.D. Dz. KK içerisinde kadrolaşmayı yürütmektedir.


BOMBALI EYLEM:


Dz. P. Yb. V.S. bombalı eylemleri gerçekleştirecek ekip içerisindedir ve Dursun Albayın emri altında çalışmaktadır.


PKK - ÇYDD - DHKPC - ALEVİLER:


PKK- ÇYDD-Alevi ilişkilerini koordine eden bu grupta işleyiş şöyle açıklanıyor: PKK mensubu olan ve PKK’ya para aktaran faaileyetlerin koordinasyonu, Alevi örgütçü yapılanmamın sorumlusu olan Dz. KK’ya PKK ile irtibatlı kişilerin sızmalarını sağlamak, Hv. Yzb. İ.D. ve kardeşi Dz. Yzb. İ.D. aracılığıyla ÇYDD adına lojistik destek sağlamak. Kur. Kd. Alb. M.A. mezhepçi ve DHKP-C merkezli yapılanmanın koordinatörlerinden. Dz. Yb. A.T. Deniz Lisesi ve Harp okullarındaki Alevi ve DHKP-C yapılanmasından sorumlu. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuksuz yarngılanan Dz. Kur. Kd. Albay D.S. da aynı ekipte yer alıyor. Doğu Perinçek, E. Kor. E.A.sayesinde bu ekipten bilgi alıyor. Bu yapılanma Dnz. KK personeline yönelik istihbarat faaliyetlerini de yürütüyor.


İSTİHBARAT TOPLAMA:


E.Ç. örgüt adına istihbarat faaliyetleri yürütüyor. Bu faaliyetlerini örgütün fuhuş çetesini kullanarak destekliyor. Kd. Bnb E.Ç., fuhuş çetesini D.B. üzerinden kontrol eden mekanizmanın önemli kontrol noktalarından biri. E.Ç’nin eğitim subayı olan F.D. ile dirsek teması sözkonusu. Eylem planlarında kullanmak için F.D.’nin Kayseri’de J. Uzman Çavuş olan kardeşi M. D kullanılırken, Albay Çiçek ile bağlantılı olan Albay C.B. ile Albay L.B., TSK bünyesinde personele karşı psikolojik harekat yürütmekle görevli.


BİLGİ SERVİSİ


MİTİNG VE KONFERANS


Toplumsal Dönüşüm Yayınları’na da bir takım belgeleri servis eden C.B. bu faaliyetlerini Albay Çiçek ile paylaşıyor. İşçi Partisi’ne gidip gelen C.B, Org. Hurşit Tolon ile de oldukça yakın. Bu yakınlıktan hareketle Hurşit Tolon’dan konferans konularında sınırsız yetki almıştır. Başbakan ve Cumhurbaşkanı Yahudi, Emekli orgeneraller A.Y. ve Y.B. Sabetay, eski başbakanlardan M.Y. Ermeni, eski bakanlardan İ.C. Yahudi ve bölücü, Fethullah Gülen misyoner olduğu yönünde birçok konferanslar hazırlamıştır. TSK içerisinde ayrılıkçı örgütlenmelerin önde gelen lideri ise Albay L.B. cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, cumhuriyet mitinglerinde aktif olarak yer alan L.B emrindeki personeli de yoklama alarak bu mitinge zorla götürmeye çalışmıştır.


Tüm proje ve politikalar Çiçek’in elinden geçiyor


Ekip içindeki kilit isim Ergenekon tutuklusu Levent Göktaş. Cuntanın beyni ise Psikolojik Harpçi Albay Dursun Çiçek


Genelkurmay Karargahı’nda komuta kademesinden gizli yapılanan cuntayı ihbar eden e-mailde Ergenekon operasyonunun 10. dalgasında gözaltına alınan ve ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklanan Emekli Albay Levent Göktaş’ın kilit isim olduğu belirtildi. Göktaş’ın hem Poyrazköy kazılarında çıkan mühimmatla hem de ‘Demokrasiye Müdahale Planı’nın da ele geçirildiği Avukat Serdar Öztürk’ün ofisinde ele geçirilen belgelerdeki oluşumda kilit isim olduğundan sözediliyordu.


DOSTLAR İÇİN ÇÜRÜK RAPORU ALDI


Yine aynı ihbar mektubuna göre Albay Dursun Çiçek, PKK terör örgütü mensuplarına çürük rapor almakla suçlanıyor. Albay Çiçek’in PKK Kürdistan Gençlik Birliği militanı E.Y’nin yanısıra PKK mensubu üç kardeşten M.E ve A. G. için de çürük raporu aldığı da iddia ediliyor. Bir başka iddiaya göre ise Albay Çiçek, Şırnak’taki komutanlığı görevinde emrinde çalışan emekli deniz piyade Albay A.S.’ye bir operasyon sırasında sivillerin üzerine ateş açma emri verdi. Açılan ateş sonucu bir sivil hayatını kaybedince soruşturma açıldı. Albay Dursun Çiçek soruşturma kapsamında verdiği ifadesinde ‘Sivillere ateş açılması emrini ben değil Albay S. verdi’ şeklinde konuşmuş.


ÇİÇEK CUNTANIN PROJELERİNİ HAZIRLIYOR


Dursun Çiçek’in cuntacı olarak nitelendirilidği ihbar mektubunda Albay’a Genelkurmay Başkanlığı’nın değil karargah içindeki ‘darbeci’ ekibin sahip çıktığı öne sürülüyor. Ergenekon tutuksuz sanığı Hurşit Tolon ile irtibatlı olduğu iddia edilen çiçek’in ekibin üst düzey yetkilisi olduğundan sözedilirken cunta ekibinin proje ve politikalarını Albay Çiçek’in hazırladığı iddia ediliyor. İhbar mektubuna göre Çiçek’in belgeyi tek başına ve kendi inisiyatifiyle değil cuntanın emri doğrultusunda hazırlamış. STAR GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler