YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Herkes için aynı süre olması düşünülüyor
Herkes için aynı süre olması düşünülüyor
Herkes için aynı süre olması düşünülüyor
08 Mart 2008 / 08:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Yüksek okul mezunları için Genelkurmay'a öneri götüren YÖK Başkanı Özcan, 'Askerlikle ilgili herkes için aynı süre düşünülüyor. Bunun için zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler ' dedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, askerlik konusunda, "Herkes için aynı süre olması düşünülüyor" dedi.


Özcan, Yozgat'ta Bozok Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksek okulları ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Öğrencilerle yemek yiyen, yöreye özgü testi kebabının testisini kıran Özcan, ardından İktisadi İlimler Fakültesi'nde derse girdi. Meslek Yüksek Okulu'na gelişinde öğrenciler tarafından alkışlarla karşılanan Özcan, okulun dokumacılık bölümünde tezgah başına geçerek, dokunan halının kesimini yaptı. Özcan'a burada bir halı ve çini vazo hediye edildi.


AYRIM OLMAYACAK


Meslek Yüksek Okulu'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özcan, "Gazetelerde yazılar çıkıyor. 'YÖK Başkanı, Genelkurmay Başkanı'na gitti geri çevrildi' filan. Hiçbir şey geri çevrilmedi. Genelkurmay Başkanlığı askerlikle ilgili herkes için aynı süreyi düşünüyor. Ama bunu yapmak için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bu konuda sizlere detay veremem. Ama bundan sonra lise mezunları 18 ay askerlik yapacak, üniversite mezunları 6 ay askerlik yapacak diye bir şey olmayacak. Herkes için aynı süre olması düşünülüyor" dedi.


Üniversiteleri bir plan çerçevesinde ziyaret ettiğini kaydeden Özcan, bu ziyaretlerin amacının rektörlerle yüz yüze görüşüp, sorunlarını ilk elden öğrenmek, fiziki yapıyı yerinde görüp, neye ihtiyaçlarının bulunduğunu yerinde tespit etmek olduğunu ifade etti.


YENİ AMA KALİTELİ


Bozok Üniversitesi'nin her yeni üniversite gibi problemlerinin olduğunu belirten Özcan şöyle konuştu: “Buradaki morali, arkadaşların kalitelerini gayet iyi gördüm. Yayınları bakımından başka benzer üniversitelerdeki öğretim üyeleriyle yarışabilir durumdalar, bu bana ümit verdi. Eğer biz onların ihtiyaçlarını karşılayabilir, araştırma olanaklarını arttırabilirsek, inanıyorum ki çok başarılı sonuçlar alınacaktır. Burada bir kapasite var ama yardım edilmesi gereken, desteklenmesi gereken bir kapasite bu. Biz elimizden geleni yapmaya çalışacağız, tabii ki imkanlar oranında ne imkanlarımız varsa bunu diğer üniversitelerimiz ile birlikte adilce paylaştırıp Yozgat'a hak ettiğini vermeyi çok isterim."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler