YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef 2012'de 1 milyon keklik
Hedef 2012'de 1 milyon keklik
Hedef 2012'de 1 milyon keklik
23 Mayıs 2008 / 11:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Havaların ısınması ile birlikte kene kâbusu yeniden başladı. Özellikle piknikçilerin korkulu rüyası haline gelen keneyle mücadelede yeni bir yöntem geliştiren devlet, umudunu kekliklere bağladı.


Çevre ve Orman Bakanlığı, keneleri yok etmesi için seri bir şekilde keklik üretimine başladı. Üretime özel sektörün katılımını sağlamak için de keklik teşviki getirildi. Halk arasında 'kenesavar' olarak anılmaya başlanan keklikler özel korumaya alındı. Belli bölgelerde keklik avı yasaklandı.


Zaman gazetesinin haberine göre, kene ile mücadelede keklik yönteminin uygulandığı ilk yer, vakaların en sık yaşandığı Yozgat oldu. Pilot bölge seçilen Yozgat ile Kahramanmaraş'ta keklik ve sülün üretim merkezi kuruldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç'ın verdiği bilgilere göre, Türkiye'nin en modern tesisinin olduğu Yozgat'ta 10 bin, K.Maraş'ta ise 5 bin keklik yetiştirildi.


HEDEF 2012'DE 1 MİLYON KEKLİK
Ülke geneline yaygınlaştırılacak proje kapsamında Afyon, Gaziantep ve İzmir'de de üretim tesisi kurulacak. Ülke genelinde keklik sayısını artırmaya çalıştıklarını anlatan Genel Müdür Yalınkılıç, "Kurduğumuz keklik ve sülün istasyonları ile özel sektörü destekliyoruz. Hedefimiz 2012'de 1 milyon keklik ve sülüne ulaşmak. Keklikler haşeratla beslendiği için kene mücadelesinde oldukça yararlı." dedi.


KEKLİK YETİŞTİRENE EĞİTİM
Yalınkılıç, keklik yetiştirmek isteyen kişilere hem anaç keklik hem de eğitim verdiklerini söyledi. Türkiye'de sayıları 70 bin olan belgeli avcıların da bu konuda duyarlı olduğunu ifade etti. Keklik avlamanın Yozgat'ta yasaklandığını belirten AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek ise tesisler kuruluncaya kadar kenelerle yurtdışından getirilen ilaçlarla mücadele edildiğini anlattı.


Bu ilaçların kene ve süneyi yok etmediğini dile getiren Çiçek, tarımsal ilaçlamanın hayvanlara zarar verdiğini ifade ederek, keklik yönteminin daha etkili olduğunu sözlerine ekledi.  GAZETEPORT


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler