YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havaya ateş edenlerin çoğu korucu çıktı
Havaya ateş edenlerin çoğu korucu çıktı
Havaya ateş edenlerin çoğu korucu çıktı
23 Temmuz 2008 / 08:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Şırnak'ta 6 gün 6 gece süren Süryani düğününde sıkılan 60 bin mermi için soruşturma başlatıldı.


Beytüşşebap’ın Kato Dağı eteğindeki Cevizağacı Köyü’nde Belçika’da yaşayan Süryani Mecit Yaramış (20) ile Estel Yaramış’ın (19), altı gün altı gece süren düğününde havaya 60 binden fazla kurşun sıkan köy korucuları hakkında disiplin soruşturması açıldı. Beytüşşebap Kaymakamı Murat Uzunparmak, “Ateş edenlerden 8’inin korucu olduğu tespit edildi.


Bu kişilerin kullandığı mermiler devlet tarafından zimmetle kendilerine veriliyor. Korucularla ilgili soruşturma devam ederken biz de Kaymakamlık olarak düğün sahibi Muhsin Yaramış hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi. Havaya sıkılan kurşunlardan bazılarının, düğünün yapıldığı alanın üzerinden geçen enerji nakil hattı tellerine isabet ettiği, birisinin kopmasına ramak kaldığı da ortaya çıktı. Düğüne katılanlar, “Eğer bu tellerden biri kopup insanların üzerine düşseydi bir çok kişi yaşamını yitirirdi. Telin kopmaması büyük bir faciayı engelledi” dedi. Düğünle ilgili Şırnak Valiliği’nin yaptığı yazılı açık-lama ise şöyle:


Faciadan dönüldü


“21 Temmuz 2008 günü saat 12.00 sıralarında Beytüşşebap ilçesi Cevizağacı Köyü’ndeki düğünde 7’si geçici köy korucusu, 1’i emekli geçici köy korucusu, 3’ü sivil vatandaş olmak üzere 11 kişinin kendilerine zimmetli görev silahları ve ruhsatsız silahlarla havaya rastgele ateş ettikleri tespit edildi. Olaya karışan şahıslar hakkında gerekli yasal işlem başlatıldı.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler