YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece düştü
Hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece düştü
Hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece düştü
24 Kasım 2008 / 08:22 Güncelleme: 24 Kasım 2008 / 00:00

Türkiye soğuk havanın etkisine girdi. Hava sıcaklıkları hissedilir oranda düştü. Hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece düştü. Şiddetli yağış ve rüzgar tüm yurtta hayatı felç ederken Bolu'ya yağan karla birlikte Abant beyazlara büründü.Kış yüzünü gösterdi. Şiddetli rüzgar ve yağış tüm yurtta etkisini gösteriyor. Bolu, Kastamonu, Zonguldak, Çankırı, Bilecik, Karabük, Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur, Bolu dağında ise kar yağışı etkili oldu. Lodos tüm yurtta etkili olurken uzmanlar Trakya ve Marmara genelinde buzlanmaya karşı sürücüleri uyardı. Sürücülerin özellikle köprü ve viyadüklerde dikkatli araç kullanmaları gerekiyor.


İSTANBUL'A SAĞANAK UYARISI


İstanbul'un elektriğinin büyük bölümünü besleyen İkitelli'deki TEDAŞ'a ait trafolarda şiddetli fırtına ve yağmur yüzünden yangın çıktı. Büyük bir patlamanın ardından çıkan yanmaya başlayan trafolar itfaiye ekiplerince söndürüldü. İkitelli, Sefaköy, Başakşehir ve Halkalı'ya 2 saat elektrik verilemedi.


Meteoroloji yetkilileri de sağanak yağış uyarısında bulundu. Yağışlı havanın bu sabah saatlerinden itibaren Anadolu yakasında kısa süreli sağanak yağışa neden olduktan sonra İstanbul'u terketmesi bekleniyor.


Bu arada İstanbul'da vatandaşların soba ve baca zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı kömür sobası ve benzeri ısınma araçlarının gece yatmadan önce söndürülmesine dikkat etmeleri istendi.


SOBA ZEHİRLENMESİNE DİKKAT


Marmara ve Batı Karadeniz'de hava sıcaklığı 10 derece birden düştü. Marmara, Batı Karadeniz ve iç kesimlerinde karla karışık yağmur görülürken Karabük, Kastamonu, Eskişehir, Çankırı, Afyon, Kütahya ve Erzurum'da ise kar ve karla karışık yağmurun etkili olması bekleniyor. Sürücülerin özellikle köprü ve viyadüklerde daha dikkatli ve yavaş araç kullanmaları gerekiyor. Yağışlı hava bugünden itibaren doğuda daha da etkili olacağı bildiriliyor.


Liman sular altında


Şiddetli lodos, Sinop'ta bir çok evin çatısını uçurdu. Fırtına nedeniyle kent merkezindeki limaniçi mevkiinde oluşan dev dalgaların altında kaldı. Çok sayıda aracında zarar gördüğü lodos nedeniyle büyük oranda maddi hasar meydana geldi. Uçan çatılar nedeniyle bir süre bölge trafiğe kapatıldı.Bu arada Sinop Limanı'nda oluşan dev dalgalar nedeniyle zarar gördü. Kimi zaman 10 metreyi bulan dalgalar limaniçi mevkiini tamamen su altında bırakırken, dalgaların etkisiyle kıyı şeridi de zarar gördü.


Kar yağdı vali mahsur kaldı


Muş'un Varto İlçesi'ne mevsimin ilk karı yağarken Hamurtepe Gölü'ndeki yol yapım çalışmalarını incelemeye giden Muş Valisi Erdoğan Bektaş ve yanındakiler yolda mahsur kaldı. Yaklaşık 1 saat yolda mahmur kalan protokol İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nden gönderilen greyderin çalışması sonucu kurtarıldı. Mevsimin ilk karında 1 saat mahsur kalan pototokoldeki isimler hatıra fotoğrafı çektirdi.


Sel ve soğuk can aldı


Şiddetli yağış ve soğuklar can alıyor. Brezilya'da 11 kişi sel sularında boğulurken, Macaristan'da da 6 kişi donarak can verdi. Brezilya'nın Blumenau kentinde 5 kişi, civar bölgelerde ise 6 kişinin sel sularında boğuldu. Sel baskınlarının görüldüğü bölgelerde 2 bin 311 kişinin evsiz kaldığı belirtilen açıklamada, 5 binden fazla insanın kurtarma merkezlerine tahliye edildiği kaydedildi. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de de son birkaç gün içinde etkili olan soğuklar yüzünden 6 evsiz yaşamını yitirdi, 20'si de hastaneye kaldırıldı. Belediyenin evsizleri barındırma evlerine taşıdığı bildirildi.


Şiddetli rüzgardan iki minare devrildi


Yurdun belli kesimlerini etkisi altına alan şiddetli rüzgar nedeniyle Sakarya'da bir minare devrildi, Sivas'ta bir parktaki çitler yıkıldı. Muğla'da ise sağanak yağışla yollarda çökme meydana geldi. Sakarya'nın Çaybaşı Yeniköy Beldesi'ndeki 51 yıllık Selvili Camisi'nin minaresi, şiddetli rüzgar nedeniyle caminin çatısına devrildi.Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde de lodos nedeniyle bir caminin minaresi yıkıldı, çok sayıda evin çatısı uçtu. Akyazı ilçesinin Kuzuluk Beldesinin Şose Mahallesi'nde de şiddetli rüzgardan 510 yıllık çınar ağacı devirdi.Sivas'ta da iki gündür etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle Selçuklu Parkı'nın etrafına monte edilen 2 metre yüksekliğindeki tahta çitler devrildi.


UÇAK ÇAMURUN İÇİNE SAPLANDI


İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra ön tekeri pisten çıkarak çamura saplandı. Stuttgart-İzmir uçağı çıkarmak için seferber olundu. SunExpress, Stuttgart-İzmir seferini tamamladıktan sonra Adnan Menderes Havalimanı'nda pisten çıkarak çamura saplanan yolcu uçağında herhangi bir hasar meydana gelmediğini, resmi onayların alınmasının ardından uçağın yeniden operasyonlara başlayacağını bildirdi.


Karaya oturan gemilere güvenlik önlemi


Marmara Bölgesi'ndeki şiddetli fırtına nedeniyle Harem Limanı'ndan Üsküdar Salacak sahiline sürüklenerek karaya oturan 3 geminin çevresi, akaryakıt sızıntısına karşı bariyerlerle çevrildi.Bu arada, "Transpetrol-2" adlı tankerden denize az miktarda akaryakıt sızdığı görülürken, gemilerin çevresi akaryakıt sızıntısına karşı bariyerlerle çevrildi. Vatandaşlar ise 3 geminin bol bol fotoğrafını çekti. YENİŞAFAK


Yurtta kar yağışı beklentisi


Ulaştırma Bakanlığı, yoğun kar yağışı beklenen bölgelerdeki Karayolları Genel Müdürlüğü birimlerini hazırlıklı olmaları yönünde uyardı.


Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, yaptığı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden aldıkları verilere göre, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz'in kimi kesimleri, Erzurum-Erzincan hattında ve yurdun kimi bölgelerinin yüksek kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı beklendiğini söyledi.


Kar yağışı nedeniyle ulaşımın aksamaması ve sürücülerin mağdur olmaması için Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı birimlerin gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Soluk, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilgili bölge müdürlüklerinin, her türlü önlemi almaları ve hazırlıklı olmaları yönünde uyarıldığını bildirdi.


Sürücülere kar lastiklerini takmaları ve zincirsiz trafiğe çıkmamaları uyarısında bulunan Soluk, ''Kar yağışı nedeniyle yolların tıkanmasını beklemiyoruz. Ancak kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kazalar meydana geliyor. Özellikle etkili kar yağışının beklendiği bölgelerde trafiğe çıkacak sürücülerimiz tedbirli olsun. Sürücülerimiz önlemlerini alsınlar ki olumsuz hava koşulları nedeniyle ne kendileri mağdur olsunlar, ne de başka sürücüleri mağdur etsinler'' dedi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler