YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Hasan Sabbah' modeli örgüt
'Hasan Sabbah' modeli örgüt
06 Şubat 2010 09:07
Amirallere suikast planıyla suçlanan genç teğmenlerin örgüt evlerinde önce uyuşturucuya alıştırıldığı iddia edildi. 11'inci yüzyılda yaşayan Hasan Sabbah da uyuşturucuyla kendine bağladığı fedaileriyle o dönem suikastlara imza atmıştı

Ergenekon Davası'da, oramirallere suikast planı yaptıkları iddia edilen 19 askerin 5 - 34 yıl arasında hapislerinin istendiği 5'inci iddianame de kabul edildi. Davanın daha önce kabul edilen Poyrazköy'deki mühimmatla ilgili davayla birleştirilip birleştirilmeyeceğine 7 Mayıs'taki ilk duruşmada karar verilecek. İddianamede yer alan sanıkların, Selçuklu dönemindeki meşhur Haşhaşi lideri Hasan Sabbah'ın kurduğu örgüt benzeri bir yapı oluşturduğu öne sürüldü. Sanıkların düzenledikleri partilerde, Ergenekon örgütünün işine yarayabileceklerini düşündükleri teğmenlere uyuşturucu vererek, bağımlı hale getirdikleri iddia edildi. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast planı yaptıkları iddiasıyla Albay Orhan Yücel ile 9'u tutuklu 17 teğmen ve bir sivil kasap hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'ın hazırladığı 16 ek delil klasör bulunan 168 sayfalık iddianamede şüpheliler hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Patlayıcı madde ve mermi bulundurmak", "Kişiye özel verileri hukuka aykırı bir şekilde kaydetmek" ve "Uyuşturucu bulundurmak" suçlarından 8-34 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor. Bu iddianamenin, daha önce hazırlanan Poyrazköy'deki mühimmatla ilgili olan 5'i tutuklu 17 sanık hakkındaki iddianameyle birleştirilmesi talep edilmişti. Deniz Kuvvetleri'ndeki yapılanmayla ilgili deniz subayı olduğunu belirten bir kişinin polise gönderdiği ve iddianamenin girişinde yer verilen e-postada, Teğmen Ülkü Öztürk'ün, uyuşturucu trafiğinin organizatörü konumunda olduğu öne sürüldü. Öztürk'ün temin ettiği uyuşturucu maddelerin dağıtımını sağladığı, kiralamış olduğu evlerde uyuşturucu ve seks partileri düzenlediği, evleri uyuşturucu deposu olarak kullandığı da iddialar arasında yer aldı. İhbarda, Öztürk'ün uyuşturucu maddeleri Yarbay Ali Tatar'ın bilgisi dahilinde kasap Levent Çakın'dan sağladığı da ileri sürüldü. Başlatılan operasyonda Kocaeli Gölcük'te Teğmen Faruk Akın ile Teğmen Alper Erdoğan'ın kaldığı eve yapılan baskında suikast notu, esrar ve uyuşturucu haplar ile 500 gram patlayıcı ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

KASAP DA 19 SANIK ARASINDA

Ergenekon bünyesinde Deniz Kuvvetleri'nde oluşturulan uyuşturucu ve benzeri partilerinin de verildiği öne sürülen Karargah Evleri yapılanmasıyla ilgili evlerin kiralanmasından 'Orhan' kod isimli Teğmen Ülkü Öztürk olduğu iddia edildi. İhbar mailinde Ali Seyhur Güçlü'nün görevli teğmenler arasında uyuşturucu trafiğini organize edip, uyuşturucu partileri düzenleyenlerden olduğu, Teğmen Oğuzhan Sağlam ve Teğmen Koray Kemiksiz ile Değirmendere'de aynı evde kaldığı, bu evin de uyuşturucu organizasyonlarında kullanıldığı savunuldu. Aramalarda ele geçen belgelerde Teğmen Ali Seyhur Güçlü'nün Ali Tatar ile bağlantı sağladığı öne sürüldü. İhbar mailinde uyuşturucu kullandığı, uyuşturucu organizasyonunda Teğmen Ülkü Öztürk, Teğmen Burak Amaç, ve Teğmen Sinan Efe Noyan ile birlikte lider konumunda olmasına rağmen üst rütbeli subaylar tarafından bilinerek bu durumu göz yumulduğu, uyuşturucuların Kadıköy'de S... Eczanesi'nden B.Y. tarafından Deniz Harp Okulu öğrencisi S.B. vasıtasıyla Fatih Göktaş'a verildiği, oradan da gerekli yerlere dağıtıldığı iddiaları yer aldı. İddianamede şüpheli teğmenlerden Alper Erdoğan, Yakut Aksoy Tarık Ayabakan ve Burak Düzalan'ın kullandıkları Kocaeli Değirmendere ilçesindeki apartman dairesinde ele geçirilen uyuşturcu maddeler de sıralandı. Evin girişine göre sol tarafta bulunan banyo dolabının altında sarı renkli koli bandıyla sarılarak saklanmış 8 şeffaf pakette, beyaz kilitli minik poşetlerde kubar esrar, 4 şeffaf pakette ise çıt çıtlı minik poşetlerde toz esrar ve ecstasy, captagon haplar ile aynı evin değişik yerlerinde ele geçirilen uyuşturucu maddelerin dökümleri yapıldı. Öte yandan teğmenlerle birlikte gözaltına alınan kasap Çakın, Karamürsel'de bulunan iş yerini kapatarak ortadan kayboldu.

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler