YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Halka ateş açılmasını emretti'
İrticayla Mücadele Eylem Planı'nda imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ve Karargah'a kadar sızan cunta ekibiyle ilgili vahim iddialar...
'Halka ateş açılmasını emretti'
16 Nisan 2010 / 07:29 Güncelleme: 16 Nisan 2010 / 07:33

Kafes Eylem Planı'nın delil klasörlerine giren ihbar mektubunda İrticayla Mücadele Eylem Planı'nda imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ve Karargah'a kadar sızan cunta ekibiyle ilgili vahim iddialar yer alıyor.

ŞIRNAK’TA YAŞANANLAR

Mektupta, Çiçek'in 1994-95 yılları arasında Şırnak'ta Tabur Komutanlığı yaptığı sırada sivillerin üzerine ateş edilmesi emri verdiği iddia edilerek şöyle deniliyor: "Komutanlığı döneminde emrinde çalışan emekli deniz piyade Albay Abdülkadir Sevim'le birlikte katıldıkları bir operasyon sırasında sivillerin üzerine ateş açma emri veriyor. Açılan ateş sonucu bir sivil vatandaş ölüyor. Çiçek, sorumluluğu Sevim'in üzerine attı. Sevim, Çiçek'i kendisini satmakla suçladı." İhbarcı, Çiçek ve Ergenekon sanığı Levent Göktaş'la da hem sınıf arkadaşı hem de hemşehri olduğunu söylüyor. Çiçek hakkında en ağır suçlamalar ise PKK hakkında. "Ben de TSK mensubuyum" diyen ihbarcı, Dursun Çiçek'in terör örgütü üyelerine çürük raporu aldığını iddia ederek şu örneği veriyor:

PKK İLE BAĞLANTISI

“PKK mensubu olan Deniz kurmay Kıdemli Albay F.C.Y. ve Çiçek Ergenekon’un PKK üzerinden yürüttüğü faaliyetleri kontrol ediyorlar. Dursun Albay terör örgütü yandaşlarına çürük raporu alarak askerlik yapmamalarını sağlamıştır. F.Y’nin oğlu M.Y’ye 2002’de askerliğe elverişli değildir raporu aldırmıştır. M.A. ve H.A adlı PKK’lı kardeşler de Dursun Albay’la samimidirler. PKK mensubu bu üç kardeşten M.E de çürük alanlardandır.”

‘iMZA KESiN ONUNDUR’

Mektupta ıslak imzalı belgenin kesin olarak Çiçek tarafından hazırlandığı savunuluyor. Dahası millete komplo talimatını Karargah'a kadar uzanan cuntanın verdiği öne sürülüyor. İhbarcı bu noktada Ergenekon sanığı Hurşit Tolon'un adını veriyor. “Dursun Albay’a sahip çıkan Genelkurmay Başkanlığı değil cuntadır. Hurşit Tolon’un da dahil olduğu cuntacı yapı bilgi destek daire gibi kritik bir noktada bulundurdukları personelle -ki Dursun Albay bunların önde gelen isimlerindendir- yurtiçi ve yurtdışı bilgi destek taburlarından gelen bilgilere vakıf olabilmektedirler. Emri veren Genelkurmay değil cuntadır.” İhbar mektubunda anlatılanlar 2003'te Hurşit Tolon'un talimatıyla Çiçek tarafından hazırlanan Andıç'la da örtüşüyor. Belge kamuoyuna "Çiçek'in akıl hocası Tolon" şeklinde yansımıştı.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler