YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakim, avukat, sanık kol kola
Yargıtay üyesi ile davasına bakacağı sanık yan yana ...
Hakim, avukat, sanık kol kola
14 Ekim 2009 / 08:34 Güncelleme: 14 Ekim 2009 / 08:35

Ergenekon davasının temyizine bakacak olan Yargıtay 8. Ceza Dairesi Aktan’ın oğlunun sünnet düğününe Ergenekon sanıkları, avukatları ve hakimler katıldı.

Star gazetesinin haberine göre, Ergenekon terör örgütü iddiasıyla soruşturma yürüten savcılarla, özel yetkili mahkemedeki hakimlerin, polislerle birlikte iftar yemeğine katılması gündemdeyken, Ankara Polisevi’nde bir Yargıtay hakiminin oğlunun sünnet düğününün davetlileri kafa karıştırdı. Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan, oğlu Uğur’un sünnet düğünü 26 Haziran 2009’da Ankara Polisevi’nde yaptı. Düğüne “Ergenekon yöneticisi” olarak yargılanan Yalçın Küçük’ü davet eden Aktan’ı, bazı Ergenekon sanıklarının avukatları da yalnız bırakmadı. Aktan’ın üyesi olduğu 8. Ceza’nın, davanın temyizine bakması bekleniyor.

ERGENEKON’DA İSMİ GEÇENLER DÜĞÜNDE

Ergenekon iddianamelerinde ‘örgüt toplantısı’ olarak nitelenen Kent Otel Toplantıları’nın düzenli katılımcılarından birisi olarak gösterilen Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan’ın oğlunun sünnet düğününe Ergenekon ile gündeme gelen isimler katıldı. Ergenekon sanıklarından Yalçın Küçük ile soruşturma sürecinde evi aranan Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon davasına açıktan muhalefetiyle öne çıkan YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile bazı Ergenekon sanıklarının avukatları katıldı.

ERGENEKON SANIĞI KÜÇÜK’E YAKIN İLGİ

Ergenekon’un temyiz davasına bakacak olan Yargıtay 8. Ceza Daire’ni Başkanı Serpil Çetikol ile üyeler Necla Üçkardeşler, Nuray Duranoğlu ve Ali Cengiz Özbek düğünde hazır bulunurken, Yaver Aktan’ın, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile samimi bir şekilde fotoğrafları sık sık basına çıkan Prof. Yalçın Küçük ile yakından ilgilendiği ve aralarının oldukça samimi olduğu fotoğraflar da görüldü. Düğüne katılanlar arasında Yalçın Küçük’ün avukatı Hasan Fehmi Demir de vardı.

POLİS MÜDÜRÜ DEMİR DE SÜNNETE

Sünnet düğününe katılanlardan birisi de polis başmüfettişi Sedat Demir’di. Demir, İstanbul Asayiş Şubesi müdürü iken Söylemezler Çetesi’nden rüşvet aldığı iddiasıyla cezaevinde yatmış ve delil yetersizliğinden berat etmişti. Demir, Susurluk sanığı Haluk Kırcı’nın Emniyet’ten firar etmesine yardımdan da yargılandı ve beraat etti. 

‘8. Ceza’dakileri ispiyonlamayalım’

Ergenekon sanıkları arasında Kent Otel Toplantıları’na katılınların listesiyle ilgili çıkan tartışma, sanıkların Yargıtay 8. Dairesi’ne hangi gözle baktıklarını ortaya çıkarmıştı. Hurşit Tolon’un  katılımcı listesini istemesi üzerine sanık emekli Tümgeneral Erdal Şenel, “Toplantıya katılanlar arasında Yargıtay, Danıştay, HSYK üyeleri var. Telefonda söyleyemiyorum ama söyleyeyim artık. Arkadaş, 8. Daire üyeleri var. Bak bu adamların isimleri verilirse...  Yarın davaya bakacaklar. Onların muvafakati yok” diye açıklıyordu. Kent Otel Toplantıları’nın sekreteryasını yürüten Engin Aydın’ın teknik takibe takılan görüşmeleri de, terör davalarının temyizine bakan Yargıtay 8. Daire üyelerinin toplantılara katıldıklarını doğruladı. Kendisinden Kent Otel Toplantıları’nın katılımcılarının listesini isteyen Hurşit Tolon’un avukatı İlkay Sezer’e Engin Aydın “Yani ispiyonculuk olur kimin ispiyonculuğu mesela bu  davanın gideceği... Yargıtay’daki ceza davasını biliyosunuz 8’inci daire ordaki üyelerin isimlerini nasıl bildirilir...” diyerek listeyi veremeyeceğini anlatıyor. Engin Aydın, Yücel Yener’le yaptığı görüşmede ise liste ısrarını sürdüren Tolon için “kimlerle oturup kalkmışız” diyor.

8. CEZA HANGİ DAVALARA BAKIYOR

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin davayı tamamlamasının ardından, temyiz sürecinde davaya Yargıtay 8 veya 9. Ceza Dairesi’nin bakması bekleniyor.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi: “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarına bakıyor.

YargItay 9. Ceza Dairesi: “Genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması”, “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma”, “Devlete karşı savaşa tahrik”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” davalarına bakıyor.

Star

bU KADAR BASİTSİNİZ
 // Bülent ERDİ
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
15 Ekim 2009 02:22
Hükümet, iftira, star kol kola
 // Bülent ERDİ
Sözde haber yaptığınızı sanarak, bu ülkeye sizden fazla hizmet veren, yargının bağımsızlığını savunarak, insanlar arasında sınıf, kültür, din, siyasi düşünce ayrımı yapmadan ülşkesine hizmet eden ve ileri dönemlerde yargıtayın en üst düzeydeki görevine layık olan bir insanı basit haberinizle yıldırarak kime ve hangi düşünceye hizmet ettiğinizi anlamakta güçlük çekmekteyim. Hamdi Yaver AKTAN ın Başsavcılık yapttığı dönemde onun koruma polisli...
15 Ekim 2009 01:35
Olamaz
 // Fehmi Arvas
Bunlar halen beraber işbirliği yapıyorlar,inanılmaz vallahi.Aman Allah`ım(c.c.) sen bize sabır ver.Cennet Vatanımız ne zaman bunlardan temizlenecek merak ediyorum.Yarrabbi(c.c.) o günleri bize göster....
14 Ekim 2009 09:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler