YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haberler medyaya servis edildi
Savcı Cihaner Ergenekon takibine yakalanınca dosyalarla YARSAV'a gitti. Ardından medyaya "Cemaati soruşturan savcının başı derde girdi" haberleri servis edildi...
Haberler medyaya servis edildi
20 Ağustos 2009 / 09:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon operasyonuna karşı verdiği mücadele ile önplana çıkan YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Ergenekon operasyonu kapsamında soruşturmaya uğrayan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner arasındaki dayanışma ilginç bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

YARSAV Başkanı Eminağoğlu'nun, soruşturmaya uğrayınca İsmailağa Cemaati'ni hedef haline getiren Cihaner'in taktik hocalığını yaptı.

Eminağaoğlu ile Başsavcı Cihaner'in tartışmalı Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantılarının ardından da bir araya geldikleri ve görüş alışverişinde bulundukları ortaya çıktı.

ERGENEKON DAYANIŞMASI

Cihaner, Eminağaoğlu görüşmesinden sonra Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri ile Kanal D televizyonuda Cihaner'in geçirdiği soruşturmaya ilişkin çarpıtma haberlerin yeralması ise dikkat çekti.

Eminağaoğlu'nun ismi Ergenekon soruşturmasına yönelik tepkisi ve sanıklarla ilişkiler nedeniyle sık sık gündeme geldi. Eminağaoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmasına tepki göstererek gazetenin Ankara Bürosu'na destek ziyaretinde bulunmuştu. Ergenekon sanığı Engin Aydın tarafından, "Ömerim nasılsın koçum ya" diye hitap edilen Eminağaoğlu, Aydın'dan Yargıtay üyeliği'ne seçilmek için destek istediği için de gündeme gelmişti.

Engin Aydın'ın Eminağaoğlu'na Silivri Cezaevi'nde tutuklu olarak bulunan Ergenekon sanıklarından da selam getirdiği Ergenekon iddianamesinde yer almıştı. Aydın, “Çok çok selamı var sana İstanbul'dakilerin” sözlerine Eminağaoğlu, “Benden de aynı şekilde” karşılığını vermişti.


Her taşın altında YARSAV


Ergenekon operasyonu kapsamında İşçi Partisi'nde yapılan aramada da YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun isminin yer aldığı dosyalara ulaşılmıştı. AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin olarak Ergenekon sanıkları Ergun Poyraz ile Levent Ersöz'ün de katılacağı bir yemekten söz edilen notta, "AKP dosyasını Eminağaoğlu'na iletelim, görüşünü alalım. Limandaki yemeğe yetiştirelim" deniliyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aleyhinde ağır suçlamaların yer aldığı bir CD'nin üzerinde, "A. Gül. Eminağaoğlu hazırladı” notu yer alıyordu.


Dosyayı vermemek için direndi


Erzincan Başsavcısı Cihaner'in İsmailağa Cemaati'ne yönelik soruşturmasının engellendiği haberleri hem Adalet Bakanlığı, hem de Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlanmıştı. Erzurum Başsavcılığı, cemaate ilişkin dosyanın istenmesine rağmen Cihaner'in Erzurum Özel Yetkili Savcısı'na vermemekte direndiğini de açıklamıştı. Erzubur Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesine gönderdiği tekzip metninde,

“Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımızca Erzincan Valiliği'ne 5 Mayıs'ta gönderilen yazıdan çok daha önce, aynı içerikli yazının 18 Mart'ta Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na da gönderildiği ve bu yazınız ile CMK'nun 250. maddesi kapsamında bulunan suçların soruşturulmasının bizatihi Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütüleceği belirtilmiştir. Bu kapsamda bulunan İsmailağa dosyasının istenmesi konusu ile ilgili olarak; Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın işbu dosyayı vermemekte direnmesini sorgulamak gerekirken, hukuken yetkili ve görevli Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımızın sorgulanması oldukça düşündürücü olmuştur."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler