YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Güneş Operasyonu" şifresi Balbay'ın notlarında
Şubat 2008'deki "Güneş Operasyonu"nda, TSK bölgede en az 6 ay kalmayı planlamış.
"Güneş Operasyonu" şifresi Balbay'ın notlarında
10 Nisan 2009 / 15:47 Güncelleme: 10 Nisan 2009 / 00:00


Kuzey Irak’a, 21 Şubat 2008'de düzenlenen "Güneş Operasyonu"nun erken bitirilmesinden kaynaklanan sert tartışmaların perde arkasında neler yaşandığı ortaya çıktı.


Gazeteci Mustafa Balbay'ın notlarında, askeri yetkililerin Kuzey Irak'ta 6 ay kalmak istediği bilgilerine yer veriliyor. Operasyonun kısa sürede sona ermesi CHP tarafından eleştirilmişti. Buna karşılık Genelkurmay'dan yapılan açıklamalarda CHP'nin bu tavrı 'ihanet' olarak değerlendirilmişti.


CHP lideri Deniz Baykal'ın, “Asker Irak’tan Amerika’nın talimatıyla çıktı” dediği harekatla ilgili olarak ABD üst düzey yetkilileri, harekatın bitirilmesi yönünde demeçler vermişti.


Bunun üzerine TSK, CHP'ye yönelik, "Bu türlü eleştiriler TSK'nın terörle mücadele azmine büyük zarar veriyor" ifadelerini kullanmış ve "hainlikle" eşdeğer gördüğünü açıklamıştı.


Mustafa Balbay'ın Ergenekon terör örgütü iddianamesine giren notlarındaki bazı ifadeler ise o günlerde yaşanan sert tartışmalara ışık tutuyor.


Balbay'ın "Güneş Operasyonu" ile ilgili olduğu belirtilen notlarını ise Akşam Gazetesi şu şekilde haberleştirildi:


 


Balbay'ın notları 'güneş'i gördü


'Güneş operasyonu' harekat planları Ergenekon iddianamesinde yer aldı. Balbay'ın notlarına göre Irak'ta 6 ay kalınması planlanmış


ERGENEKON iddianamesine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şubat 2008'de PKK'ya karşı gerçekleştirdiği, sınır ötesi Güneş operasyonunun ilk planlamalarına ilişkin notlar da girdi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne sürülen notlara göre, TSK, Kuzey Irak'a girip en az 6 ay çıkmamayı hedefliyordu.


İddianamesinin 962 ve 963. sayfalarında yer verilen notlara göre, Ramazan Bayramı'ndan bir gün önce 11 Ekim 2007 günü Genelkurmay İkinci Başkanı'nın başkanlığı, kuvvet komutanlıklarının harekat başkanlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Hükümetin, Ramazan Bayramı'ndan sonra tezkere çıkaracağı ve operasyon direktifi verileceği belirtilerek, şu tespitler yapıldı:


- Ancak bu iş yanlış anlaşılıyor. Tezkereden sonra hükümetin TSK'ya direktif vermesi gerekir. Bunu halk bilmiyor. 'Hükümet tezkereyi çıkaracak, TSK da gerekeni yapmalı' diyor. Oklar bize döndü. Ancak hükümetin vereceği direktifin sınırları ve harekatın süresi bilinmediği için maksadını tam olarak ortaya koyamıyoruz.


EN AZ 6 AY KALACAĞIZ


- Harekat, sınırlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik olacak. Sınırlarımızdan 5-15 km içerideki PKK kamplarını kullanılamaz hale getirip oralarda en az 6 ay kalacağız.


- Eşkıya peşinde gezmeyeceğiz. Örgütün insan gücünü etkisiz hale getirmek birinci amacımız değil. Amacımız kampları etkisiz hale getirmek. Bu arada terörist denk gelirse onlar da etkisiz hale getirilir.


KİMSE BİLMESİN


- Bu odadaki hiç kimse bölgede uzun süre kalınacağını hiçbir yerde telaffuz etmesin. Yoksa hükümetten direktif almak zorlaşır.


- Harekat kapsamlı bir hava harekatı ile başlayacak.


- Harekatın peşmergeye karşı olmadığı dile getirilecek. Ama düşmanca tavır sergilerlerse gereken yapılacak ve harekat daha güneye kayacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler