YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözaltı listesinde 25 general vardı!
Gözaltı listesinde 25 general vardı!
07 Nisan 2010 08:07
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in, savcıları görevden alarak adeta sabote ettiği son Balyoz operasyonunun listesinde 25 general ve 78 muvazzaf subayın bulunduğu öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in iki savcıyı görevden aldığı Balyoz soruşturmasının son operasyonunda, 25 generalin gözaltına alınacağı ortaya çıktı. 78 muvazzaf subayın yer aldığı gözaltı listesinde, Kafes Eylem Planı sanıklarından Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu'nun bulunduğu öğrenildi.

78 MUVAZZAF ALINACAKTI

Balyoz soruşturması kapsamında önceki gün 14 ilde başlatılan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile Başsavcıvekili turan Çolakkadı'nın müdahalesiyle yarım kalan operasyonun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Engin'in soruşturmayı yürüten savcılardan Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk'i gözaltı talimatını yerine getirmedikleri gerekçesiyle görevden aldığı operasyonda, 25 general ile 78 muvazzaf subay gözaltına alınacaktı.

GÖREVDEKİ 25 GENERAL 'GÖZALTI LİSTESİ'NDE!

Gözaltına alınacak generaller arasında azınlıklara yönelik eylemlerle hükümeti düşürmeyi öngören Kafes Eylem Planı iddianamesinin sanıklarında Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu'nun da bulunduğu öğrenildi. Başsavcı Engin'in müdahale ederek durduğu ve 14 emekli askerin gözaltına alındığı Balyoz'daki 3. dalgada aralarında eski MGK Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarışık, emekli Tuğgeneral Kemal Tutkun, emekli Tuğgeneral Oktay Faruk Memioğlu, GAT eski Komutanı Tümgeneral Tuncay Çan ve emekli bulunduğu 14 emekli asker gözaltına alınabildi.

 

Sarıışık ve iki emekli general tutuklandı

 

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, gözaltına alınan aralarında eski MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık'ın da bulunduğu 3 emekli asker tutuklandı, 3 asker ise serbest bırakıldı. İstanbul Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa, emekli Tuğgeneral Zekeriya Öztürk, emekli Kurmay Albaylar Beşler Güzel ve Mümtaz Can ile emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş, burada bulunan Adli Tıp Şubesinde sağlık kontrolüne alındı. Bu kişiler daha sonra soruşturmayı yürüten savcılara ifade vermek üzere adliyenin beşinci katına çıkartıldı. Şükrü Sarıışık ile birlikte Karababa, Can ve Ulutaş tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Emekli Tuğgeneral Zekeriya Öztürk ve emekli Albay Beşler Güzel ise serbest bırakıldı. Mahkemede 3 saat ifadeleri alınan 4 emekli subay hakkındaki karar akşam saatlerinde açıklandı. Mahkeme, emekli subaylar Sarıışık, Karababa ve Can'ın tutuklanmasına, Ulutaş'ın da serbest bırakılmasına karar verdi. 3 tutuklu Metris Cezaevine konuldu. Öte yandan soruşturma kapsamında tutuklanan Yarbay Ertuğrul Uçar mahkeme tarafından tahliye edildi.

TOPLANTIDA O DA VARDI

Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın 5-7 Mart 2003 tarihli 1. Ordu'daki plan seminerinde en kötü senaryoyu anlattığı ve bunun ses kayıtlarına da yansıdığı ortaya çıktı. Dönemin 5. Kolordu Komutanı Sarıışık'ın ses kaydı alınan seminerdeki sunumunda ülkenin önemli bir irticai tehdit altında olduğu vurgulanarak gerekirse 12 eylül darbesi gibi bir müdahaleyle tedbir alınması gerektiğini anlatılıyor.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler