YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görev süresinin uzatılmasına ilk ben karşı çıkarım
Görev süresinin uzatılmasına ilk ben karşı çıkarım
Görev süresinin uzatılmasına ilk ben karşı çıkarım
09 Nisan 2008 / 07:16 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, görev süresinin uzatılacağı iddialarına tepki gösterdi: "Buna ilk ben karşı çıkarım. Süremin uzatılmasını istemek veya bunu kabul etmek benim için haysiyet kırıcı olur."


Askeri Yargıtay'ın 94. Kuruluş Yıldönümü resepsiyonuna katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, görev süresinin uzatılacağı dedikodularına nokta koydu.


Büyükanıt'ın resepsiyonda bazı konukların görev süresinin uzatılmasıyla ilgili iddialarına, "Buna ilk ben karşı çıkarım. Sürenin uzatılmasını istemek veya bunu kabul etmek, benim için en haysiyet kırıcı şey olur" dediği öğrenildi. Ankara Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyona Org. Büyükanıt, eşi Filiz Büyükanıt ile birlikte katıldı. Resepsiyona Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile çok sayıda davetli katıldı.


KARŞI ÇIKARIM


Büyükanıt, konuklarla sohbet ederken, 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacağını vurguladı. Bazı konukların "Paşam görev sürenizin uzatılacağı iddiaları var" sözleri üzerine Büyükanıt şunları söyledi: "Böyle bir girişim yok. Ayrıca, Genelkurmay Başkanı'nın görev süresini uzatmak için kanun gerekir. Böyle bir girişim olsa bile, buna ilk karşı çıkan ben olurum. Sürenin uzatılmasını istemek veya bunu kabul etmek, benim için en haysiyet kırıcı şey olur. Ben bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde her şeyin normal düzeninde yürümesini savunmuş olan bir kimseyim. O anlayışın dışına da hayatım boyunca çıkmadım, bugün de kesinlikle çıkmam."


BAVUL TOPLUYORLAR


Büyükanıt, "Biz artık hazırlık yapıyoruz, bavul topluyoruz" derken, eşi Filiz Büyükanıt da eşyalarını yavaş yavaş toplamaya başladıklarını söyledi. Yaşar Büyükanıt, "30 Ağustos'ta emekli olduğumda, İstanbul'da yaşayacağız" dedi. Filiz Büyükanıt da, hem kendisinin hem eşinin zaten İstanbullu olduğunu söyledi.


Çölaşan'ın programını kaçırmıyoruz


Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt, resepsiyona Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan ile birlikte gelen gazeteci Emin Çölaşan'ı, Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile ART'de yaptığı programdan dolayı kutladı: "Emin Bey, biz Pazar günleri programımızı size göre yapıyoruz. Saat 11.00 olunca televizyonun karşısındayız. ART'de Mustafa Balbay ile birlikte yaptığınız programı eşimle birlikte izliyoruz. Eğer sabah kaçırırsak gece 21.00'de mutlaka tekrarını izliyoruz. Yani Pazar günümüzü size göre ayarlıyoruz. Ağzınıza sağlık."


Gazeteport

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler