YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gizli tanık: İnfaz emrini O verdi
Gizli tanık, Güneydoğu'daki birçok faili meçhulün arkasındaki ismin Albay Temizöz olduğunu iddia etti
Gizli tanık: İnfaz emrini O verdi
19 Temmuz 2009 / 12:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

2 gizli tanık, Güneydoğu'daki birçok faili meçhul cinayetin arkasındaki ismin Kayseri Alay Komutanı iken tutuklanan ve 9 kez müebbet hapsi istenen Albay Cemal Temizöz olduğunu iddia ederek "İnfaz emrini o verdi" dedi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Albay Cemal Temizöz hakkında hazırlanan 111 sayfalık iddianame, Güneydoğu'da üstü örtülmeye çalışılan 'faili meçhul cinayetler' gerçeğini tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Temizöz için 9 müebbet istenen iddianamede gizli tanıklar kod adı kullanan uzman çavuşlar ile itirafçılardan oluşan "sorgu ekibinin" gerçekleştirdikleri seri infazları bir bir anlattı.


ÖNCE İŞKENCE YAPILDI


Gizli tanıklardan "Tükenmez Kalem" ile "Sokak Lambası", infaz emirlerini bizzat Albay Cemil Temizöz'ün verdiğini belirterek, "Sokaktan ya da evden alınan kişilerin öldürüleceğini herkes bilirdi”dediler. Tanık Tükenmez Kalem, 1995'te Cizre-Şırnak arasında yapılan bir infazı şöyle anlattı: "Silopi yolunda şüphelendikleri bir kişiyi durdurduk. Üzerinden 2 tabanca çıktı. Gözlerini bağlayarak jandarma komutanlığı sorgu odasına götürdüler. Herhangi bir şey söylemeyince Filistin askısına bağladılar. Şahıs konuşacağını söyleyince askıdan indirildi. Ancak tam meseleyi anlatmadı.


TUZAKLAMA NUMARASI


Yavuz uzman jopla yüzüne vurmaya başladı. İşkenceye dayanamayarak K. Irak'taki örgüt kamplarına gideceğini itiraf etti. Bu sırada şahsı Cemal Temizöz gördü. Temizöz elleri kemerinde gezer vaziyette 'götürün gereğini yapın' dedi. Torosa şahsı bindirip yola çıktık. Kumçatı köyüne varmadan önce şahsı dere yatağına götürdüler. Kimin sıktığını bilmiyorum. Cesedini dere yatağına atarak döndüler.” Gizli tanıklar 30 Ocak 1994'de İbrahim Daniş'in infaz edilmesini ise şöyle anlattı: "Cemal Binbaşı örgütün milislik eylemlerini koordine ettiği gerekçesiyle İbrahim adlı kişinin alınmasını emretti. Gözaltına aldık ve bölüğe getirdik. Sorgusunda kurtuluş mahallesinde örgüte ait sığınağın olduğunu söyledi. Yer göstermeye götürdük. İbrahim'den sığınaktaki eşyaları çıkarması istendi. Temizöz şahsın askerlere 'ihanet' edeceğini düşünüp emir vermiş. Adam içerde iken Faysal içeriye önce el bombası attı, ardından da kaleşnikofla taradı. Bu olay adliyeye 'sığınaktaki tuzaklama bomba' patladı diye yansıtıldı."


UZMAN ÇAVUŞLAR DA MEÇHUL


İddianameye göre, "sorgu ekibi" üyeleri arasında bulunan Şahin-Bedran kod adlı Adem Yakın, PKK terör örgütü adına kırsalda faaliyet yürüttükten sonra 1990 yılı Temmuz ayında güvenlik güçlerine teslim oldu. 1993'e kadar cezaevinde yattı.


İTİRAFÇI OLMUŞTU


1993'de askerlik görevini ifa için Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'na gönderildi. Ferit kod adlı Fırat Altın (Abdulhakim Güven) 1988'de PKK'ya katıldı. 1990'da yargılandı ve itirafçı oldu. Cezasını Diyarbakır Cezaevinde tamamladı. 1993'de doğduğu ilçe olan Cizre ilçesine gönderildi.


SADECE BİRİNİN İSMİ BELLİ


Tayfun kod adlı Hıdır Altuğ, 1980'da PKK'ya katılarak kırsal alanda faaliyet yürüttü. 1990 yılında güvenlik güçlerince yakalandı ve o yıllarda kullanılan ifade ile itirafçı oldu. 5 yıl cezaevinde yattıktan sonra Cizre ilçe jandarma komutanlığına gönderildi. Yavuz kod, Tuna kod, Cabbar kod ve Selim Hoca kod adlı kişilerin anılan tarihlerde Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli uzman çavuş oldukları anlaşıldı. Ancak "kod" adı kullanan bu kişilerden sadece Tuna kod adlı kişinin uzman çavuş Gündür Güler olduğu tespit edildi. Fakat Güler'in de geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldüğü anlaşıldı. Sorgu ekibinde görevli kod adlı diğer uzman çavuşların ise gerçek kimliklerinin tespit edilemediği iddianameye yansıdı.


'KOCAMI AĞAÇTA ASILI VAZİYETTE GÖRMÜŞ'


Öldürülen Mehmet İlbasan'ın eşi Kadriye İlbasan kocasının 1993'te Cizre'ye gideceğini söyleyerek yola çıktığını ve daha sonra geri dönmediğini belirterek şunları anlattı: "Kocam alacak-verecek meselesi yüzünden Mehmat Tadik'le görüşmek için evine gitmiş. Tadik'in haber vermesi üzerine askerler onu alıp Cudi dağına götürmüş. Olaydan 1ay sonra korucu olan Suphi yanıma gelerek kocamın Temizöz'ün elinde olduğunu, kendisinin getirebileceğini söyledi ve benden para istedi. Ben de kendisine 2 koyun ile biraz para verdim. Ancak bir daha ondan haber alamadım. Şu an hayatta olmayan Abdulcebbar Özkan'a kocamın durumunu sordum. Kocamın Cudi dağındaki Hisar taburunda Cemal binbaşı tarafından tutulduğunu anlattı. 'Mustafa Aydın ile birlikte işkence görüyorlar. Aydın 3 gün sonra kayadan atılarak öldürüldü. Cesedini ben kendim aldım. Kocan Mehmet'i ise ağaçta asılı vaziyette gördüm' dedi."


TANIK İNFAZI ANLATTI


İddianamede tanık M.Nuri Binzet, 12 Ocak 1995'te Abdurrahman Akyol'un nasıl öldürüldüğünü şöyle anlattı: "Kamil Atağ'ın talimatıyla Tamer Atak ve Mehmet Nergiz Abdurrahman'ı evinin yakınlarında silahla vurup öldürdüler. Ayrıca 1995'te ilk defa Nevruz şenliklerinin resmi olarak organize edilmişti. Cemal Temizöz, şenlik için Çorum'dan halk oyunları ekibi çağırmıştı. Abdurrahman'ın kızı da halk oyunları ekibinde olduğu için etkinliğe çağırıldı. Sözde Abdurrahman'ın kızını 'şenliklerde bomba patlayacak' diye göndermek istemediği yönünde bilgi alınmış ve kendisinin örgütle bağlantılı olabileceği düşünülerek infazına karar verildi."


KAFASINA SIKIP ÖLDÜRDÜ


Gizli tanık Sokak Lambası, Irak'lı bir kişinin Cemil Temizöz'ün talimatı ile infaz edildiğini söyledi ve o anı şöyle anlattı: "Giyiminden Cizreli olmadığı anlaşılan bir gençten şüphelendik. Genç Kürtçe ve Türkçe bilmiyordu. Şahsı bölükteki sorgu odasına getirdik. Arapça bilen bir askerin vasıtası ile gencin Irak'lı olduğunu öğrendik. Cemal Binbaşı'nın talimatı ile Yavuz uzman şahsı Cizre Silopi arasında Dicle nehri kıyısına götürdü. Adem, genci sazlıkların arasına yatırarak kaleşnikofla kafasına sıkarak öldürdü ve cesedini sazlıkların arasına gömdü."


14 KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SUÇLANIYOR


İddianamede, Kayseri Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün Cizre İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde "azmettirmek" suretiyle; Ramazan Elçi, Abdullah Efelti, İbrahim Adak, Mehmet Gürri Özer, İbrahim Danış, arap uyruklu bir erkek şahıs, Abdurrahman Afşar, İzzet Padır, Abdullah Özdemir, Mustafa Aydın, Süleyman Gaysak, Abdulaziz Gaysak, Yahya Akman ve Ömer Candoruk'u öldürtmekle suçlanıyor.


KENDİSİNE GRUP OLUŞTURDU


Savcı, tanık beyanları ile dosya kapsamına alınan öldürme olaylarına ilişkin soruşturma dosyasının değerlendirilmesi ışığında Temizöz'ün 1993’te Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'na bölük komutanı olarak göreve başladığını belirterek, şunları kaydetti: "Göreve başlamasından itibaren Cizre ilçesinde terörle mücadele ediliyor görüntüsü altında korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan oluşan bir grup oluşturduğu. Söz konusu grubun Şahin-Bedran kod Adem Yakın, Ferit kod Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Tayfun kod Hıdır Altuğ, Yavuz kod, Selim Hoc kod, Tuna kod ve Cabar kod isimli kişilerden oluştuğu belirlenmiştir."


Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler