YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Genelkurmay örtbas edemez"
Hukukçular andıçlarda adı geçen herkesin ifade vermesi gerektiği görüşünde...
"Genelkurmay örtbas edemez"
29 Kasım 2009 / 07:47 Güncelleme: 29 Kasım 2009 / 07:55

Ergenekon soruşturması kapsamında ilk defa muvazzaf generallerin sorgulanmasını ‘tarihi' bir gelişme olarak niteleyen hukukçular, Kafes Planı'nda ismi geçen ve aralarında amirallerinde bulunduğu 41 askerin 41'inin sorgulanmasında olduğu gibi, Demokrasiye Müdahale Planı ve diğer andıçlarda adı geçen tüm isimlerinde ifadesine başvurulması gerektiği görüşünde:

GENELKURMAY TAVIR DEĞİŞTİRDİ

Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel: Şu an demokratik bir hukuk devletinde olması gereken doğru adımlar atılıyor. Bu da artık Türkiye'de rütbelerin değil, yargının sözünün geçtiğinin bir kanıtı. Soruşturma ilerledikçe ve savcılar luzumlu gördüklerinde planlarda adı geçen Org. Hasan Iğsız gibi isimleri de sorgulanabilir. Genelkurmay'ın bu soruşturma kapsamında son dönemde sergilediği tavırlarda bir değişim yaşadığı ortada. Bu zaten olması gerekendi, ama hala çok büyük eksiklikleri var. Belgelerin sahteliği konusunda ivedilikle açıklama yapan Genelkurmay, belgeler gerçek olduğunda sessiz kalmayı tercih etmemeli.

GENERALLER DE YARGILANIR

Emekli Askeri Yargıtay Onursal üyesi Albay Ali Fahir Kayacan: Yargıda general ifade veremez diye birşey yoktur. Normal bir prosedür uygulanıyor. Bir asker askeri suç işlemediği sürece sivil yargı önünde yargılanıyor. Teğmen yargılanır general yargılanamaz diye bir şey yoktur. Herkes yasa ne diyorsa o şekilde yargılanır.

DARBE SUÇUNU KİMSE ÖRTBAS EDEMEZ

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen: Darbe suçunu kim olursa olsun işleyemez. Savcılar da bu duruma sessiz kalamaz. Bu suçu Genelkurmay bile örtbas edemez.

Hasdal minibüsünde üç subay

Kafes Eylem Planı kapsamında daha önce sorgulanan Albay Mücahit Erakyel, Albay Levent Gülmen ve Yarbay Halit Özsaraç tutuklandı. Azınlıklara suikast girişiminde bulunacak olan 41 muvazzaf subayın aralarında bulunan ikisi albay biri yarbay üç subay, önceki gece İstanbul Merkez Komutanlığı'na gelerek teslim oldular. Merkez Komutanlığı'na bağlı bir minibüs ve bir otomobil ile getirilen Albaylar Erakyel ve Gülmen ile Yarbay Özsaraç çıkarıldıkları nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ninin tutuklama kararıyla Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderildi.

Star
 

Andıçta herkez sorgulansın.Sakın olaki yalan yer bulmasın.
 // ibrahim çelikoğlu
Bizi çok iyi bildiğimiz;Yargınında haber alma teknelojisinin peşinde olduğudur.Yargı ve kolluğun iş verdiklerinin,bereber çalıştıklarının tümü,uyuşturucu,kese örgütüne tam güven duyup,berabar çalışmalarıdır.Muhakkak TSK'rinin içinde Ergenekoncular var.Suç işleyende muhakkak yargılanmalıdır.Bizim şahit olduğumuz TSKleri
yargılanmaz inancı içindeydiler.Yanlız TSK'lerini islah edeyim derken,
Yargı devletine koşmak o kadar gaflettir....
06 Aralık 2009 08:20
sessizlik-suca ortaklikmi???...
 // zinnar bra
selamlar yine ben zinnar:hepsini ayni tutmaksizin, turk medyasindan mutlu oldugumu soyliyemem. acaba fazla geriye gitmeden son on yilda olup bitenleri sadece inglizce degil butun yabanci dillere cevirip gtulu gsuz dunya medyasina ulastirildimi? dusunce alisverisi yapildimi? cunku cok cirkin organizeli silahli ve silhsiz gurplarin cennet gibi olan ulkemize haince ahlaksizca kan kusturup somurduler dunya medyasi'da hepsi bagimsiz-ozgur ve ilkeli oldugunu soyliyemem!uzulerek bunuda belirtmeliyim....
04 Aralık 2009 03:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler