YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geçen yıl Mayıs'ta Taksim'de talihsiz olaylar yaşa
Geçen yıl Mayıs'ta Taksim'de talihsiz olaylar yaşa
Geçen yıl Mayıs'ta Taksim'de talihsiz olaylar yaşa
25 Nisan 2008 / 11:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ''Bu 1 Mayısta Taksim'e çıkmak, demokrasiye sahip çıkmaktır. Emekçilerle birlikte 1 Mayısta Taksim'de olmak ise demokratlığın temel ölçütüdür'' dedi.


Çelebi, 1 Mayıs gündemiyle olağanüstü toplanan DİSK Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''1 Mayıs gündemi dolayısıyla sendikaları ve emekçileri hedef alan açıklamaları'' ve 1 Mayıs organizasyonunu değerlendirmek üzere olağanüstü toplandıklarını kaydetti.


TAKSİM, 1 MAYIS'A DA AÇIK OLMALI
Başkanlar Kurulunun, öncelikle bu yıl 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması yönündeki kararlılığını bir kez daha teyit ettiğini belirten Çelebi, Taksim Meydanı'nın, değişik meslek grupları, çeşitli kurum ve kuruluşların etkinlik ve gösterilerine açık olduğu gibi, emekçilerin, bütün dünyada özgürce kutlanan birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs kutlamalarına da açık olması gerektiğini ifade etti.


TEMEL BİR DEMOKRASİ ÖLÇÜTÜ
Hükümetin, hiçbir gerekçeyle bu hakkın önüne yasak ve engel koyamayacağını savunan Çelebi, şunları kaydetti: ''Bu artık temel bir demokrasi ölçütüdür. Artık sendikal ayrım olmaksızın, bütün emekçiler ve onlarla birlikte demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri ve siyasi partiler, mimarlar, mühendisler, tabipler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve daha birçok meslekten yurttaşlar; Taksim'i 1 Mayıs alanı olarak görmekte ve birlikte 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararlığını halkımıza ilan etmektedirler. Bu, ülkemizde gerçek bir demokrasi yolunda atılmış büyük bir adımdır. Bu 1 Mayısta Taksim'e çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır. Emekçilerle birlikte 1 Mayısta Taksim'de olmak ise demokratlığın temel ölçütüdür. 1 Mayısta Taksim'de olmak, emeğe yönelik ekonomik ve sosyal hak gasbına karşı, sosyal adaletten ve eşitlikten yana olmak demektir.''


OLUMSUZLUĞUN SORUMLULUĞU AKP'YE AİT OLACAK
''Provokasyon olur'' gerekçesiyle Taksim'in yasaklanmak istenmesinin hiç inandırıcılığı olmadığını ve son 15 yıldır her 1 Mayıs'ta bu gerekçenin öne sürüldüğünü ifade eden Çelebi, ancak her yıl 1 Mayıs'ın giderek artan bir kitlesellikle kutlandığını bildirdi. ''Bu bayat gerekçeyi öne süren hükümet bilmelidir ki bu 1 Mayıs'ta yaşanabilecek en ufak olumsuzluğun siyasi sorumluluğu doğrudan AKP hükümetine ait olacaktır'' diyen Çelebi, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bizler, 1 Mayıs'ın tam bir emek ve demokrasi şöleni içinde kutlanacağına yürekten inanıyor, tüm hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Binlerce otobüs ile yüz binlerce emekçi, 1 Mayısta Taksim'de olacaktır. Başkanlar Kurulumuz bu kararlılığını bir kez daha ilan etmektedir.


ERDOĞAN, EMEKÇİLERDEN ÖZÜR DİLEMELİ
Başbakan Erdoğan'ın 'ayaklar başı yönetmeye kalkarsa kıyamet kopar' şeklindeki açıklamasını kınıyor ve protesto ediyoruz. Bizim demokrasi anlayışımız, herkesin eşit yurttaşlar olduğu bir hukuk düzeninden yanadır. Onun 'ayak takımı' dediği insanlar bu ülkenin eşit haklara sahip yurttaşlarıdır. İşçileri, kamu çalışanları, köylüleri, mimarları, mühendisleri, doktorları, hemşireleri, emeklileri kısacası emekçileridir.'' Türkiye'nin siyasi tarihinin, emekle kavga eden hiçbir siyasi iktidarın başarılı olamadığını açıkça gösterdiğini ifade eden Çelebi, ''Bu nedenle Başbakan'a çağrımız, emekçilere yönelik yakışıksız söylemleri nedeniyle özür dilemesi ve 1 Mayısta Taksim alanını emekçilere açmasıdır. Bizler, bu ülkenin 'ayak takımı' olarak 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız. Emekten ve demokrasiden yana olduğunu iddia eden tüm siyasi partileri, tüm siyasetçileri, demokrat olduğunu söyleyen aydınları 1 Mayıs'ta Taksim'de emekçilerle birlikte olmaya çağırıyoruz.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler