YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazeteci cinayeti Ergenekon-Hizbullah ilişkisini a
Gazeteci cinayeti Ergenekon-Hizbullah ilişkisini a
Gazeteci cinayeti Ergenekon-Hizbullah ilişkisini a
18 Temmuz 2008 / 07:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon iddianamesinin açıklanmasıyla gündeme gelen faili meçhullerden biri de gazeteci Halit Güngen cinayeti. Güngen, Doğu Perinçek tarafından yayımlanan 2000'e Doğru Dergisi'nin Diyarbakır temsilcisiydi.


16 Şubat 1992'de "Hizbullah Çevik Kuvvet'te eğitiliyor" kapağıyla çıkan derginin merkezine iki gün sonra kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi. Ağır yaralanan 21 yaşındaki Güngen, hastanede hayatını kaybetti. Perinçek ve İşçi Partisi, bu olayın perde arkasında kontrgerillanın olduğunu ve Güngen'in Emniyet-Hizbullah işbirliğini belgelediği için öldürüldüğünü öne sürdü. Fakat, Ergenekon soruşturmasıyla birlikte olayın seyri değişti. Soruşturmanın en önemli delilleri arasında yer alan Tuncay Güney'in ifadelerine göre, Güngen, Hizbullah elemanlarına JİTEM tarafından eğitim verildiğini belgelemişti. Eğitim sırasında çekilen fotoğrafları Perinçek'e göndermiş, fotoğraflar yayınlanmamış ve kısa bir süre sonra da Güngen öldürülmüştü. Güney'in bu iddiaları sorgulamalar sırasında hem Veli Küçük'e hem de Perinçek'e soruldu. Her iki isim iddiaları reddetse de cinayetin Ergenekon iddianamesinde yer aldığı öne sürülüyor. Cinayetin, Ergenekon-Hizbullah ilişkisinde önemli ipuçları vereceği belirtiliyor.


1993 yılında Faili Meçhul Araştırma Komisyonu üyelerine bilgi veren dönemin Batman Emniyet Müdürü Öztürk Şimşek, Gercüş ilçesinin Sekü, Gönüllü, Çiçekli köyleri bölgesinde Hizbullah örgütünün bir kampı bulunduğunu ve yöredeki askerî birliğin, bu kamptaki Hizbullahçıları eğittiğini söylemişti. "Ne yazık ki Hizbullah örgütü mensupları bir dönem askerlerden yardım gördüler. Buradaki bazı askerî birliklerde silahlı eğitim yaptılar, lojistik destek gördüler." diyen Şimşek, Hizbullah'ın üzerine neden gidilmediği sorusuna, "Nasıl gidelim? Bu bölgedeki Hizbullah karargahı JİTEM binasının hemen yanında bulunuyor. Biz ne zaman operasyona kalkışsak derhal müdahale ediliyor." cevabını vermişti. Bu açıklamalardan bir yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban giden gazeteci Halit Güngen de Hizbullah yüzünden öldürülmüştü. Bu cinayet, Soner Yalçın'ın "Binbaşı Ersever'in İtirafları" isimli kitapta da işleniyordu. Ersever'e göre Güngen'i Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım öldürmüştü. Kitapta, Hizbullah-JİTEM bağlantıları ayrıntılı bir şekilde anlatılıyordu.


Bugünlerde yaşanan tartışma, Güngen'in Perinçek'e verdiği fotoğraflardaki eğitimin Jandarma mı yoksa Çevik Kuvvet tarafından mı verildiği yönünde. Cinayetin arkasında kontrgerillayı gören Doğu Perinçek ve İşçi Partisi, Güngen'in Emniyet'i deşifre ettiği için öldürüldüğü tezini işlerken Ergenekon itirafçısı Tuncay Güney, JİTEM yüzünden öldürüldüğünü belirtiyor. İddialar, Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan JİTEM'in kurucularından emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e de soruldu. Küçük, "Ben Halit Güngen'i tanımıyorum. Böyle bir olay da duymadım." dedi. Perinçek ise "Hizbullah denen terör örgütünün Diyarbakır Emniyeti içine yuvalanmış bazı karanlık odaklarla faaliyetini ortaya çıkarttı, bu nedenle öldürüldü." diyerek daha önceki tezlerini tekrarladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler