YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız kanalının soruları GĞül'ü şaşırttı
Fransız kanalının soruları GĞül'ü şaşırttı
Fransız kanalının soruları GĞül'ü şaşırttı
25 Ekim 2008 / 08:12 Güncelleme: 25 Ekim 2008 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'deki ve dünyadaki son gelişmeleri Fransız devletinin uluslararası haber kanalı France 24'e değerlendirdi. Fransız gazeteciler, "Paris mülakatı" isimli programın konuğu olan Gül'e; "Türkiye'de yeni bir darbe olurmu?" ve "Her gün namaz kılıyor musunuz?" gibi sorular yöneltti.


Cumhurbaşkanı Gül, Ergenekon davası ile "olağanüstü bir dönem" yaşayan Türkiye'nin yeni bir askeri darbeyle karşı karşıya olup olmadığı yönündeki soruya, darbe tehlikesinin geçmişte var olduğunu fakat artık bugün geçerli olmadığını belirterek, "Bugünün Türkiye'yi gerçekten dününkünden farklı." diyerek cevap verdi. Gül, Türkiye'nin gündeminde darbe tehlikesinin olmadığını söyledi. Ergenekon duruşmasının "transparan ve açık" bir şekilde başladığını ifade eden Gül, davanın "Türk siyasi tarihinin önemli bir olayı olduğunu" belirterek, "Kimseyi önceden kınayamayız. Buna mahkeme karar verecek." şeklinde konuştu.


Fransız sunucu Ulysse Gosset, Gül'e özel hayatı ile ilgili sorular da sordu. Gül, "Çok dindar mısınız? Her gün namazlarınızı kılıyor musunuz? Her cuma camiye gidiyor musunuz? Gerçekte nasıl bir adamsınız?" şeklindeki soruya, "İnançlıyım ve gücüm olduğu müddetçe dinimin gereğini yapacağım. Bunlar benim ve ailem için özel sorular." şeklinde cevap verdi. Gül ayrıca, programda yayınlanan portresinde kullanılan "İslamcı" sıfatına itiraz ederek, "Dinin siyasallaştırılmaması gerektiğine inandım. Bu doğru değil... Dini siyasetten ayırmak lazım." dedi.


Yeni bir düzen gerekli


Çekimi İstanbul'da yapılan programda, mali krizle ilgili soruları da cevap veren Gül, dünyanın ikinci bir Bretton Woods'a ihtiyacı olduğunu belirterek "yeni bir dünya ekonomi düzeni oluşturmak" gerektiğini ve Türkiye'nin buna destek vereceğini söyledi. AB müzakereleri ile ilgili sorulara ise Türkiye'de yaşanan iç gelişmelerin ülkenin enerjisinin bir kısmını aldığını ve süreci yavaşlattığını kabul eden Gül, bu konuda hükümetin kararlı olduğunu söyledi. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler