YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faili meçhullerde flaş gelişme
Faili meçhullerde flaş gelişme
24 Ağustos 2011 16:31
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü soruşturma kapsamında faili meçhullerin ailelerinin ifadelerine başvuruldu.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, 1994'te kaçırılarak öldürülen avukat Faik Candan'ın ailesinden 6 kişinin ''müşteki'', dönemin Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube Başkanı Avukat Kazım Genç'in ise ''tanık'' sıfatıyla ifadesine başvuruldu.

Candan'ın babası Şıhbekir Candan, annesi Ayşe Candan ile kardeşleri Mustafa, Rukiye, Gönül ve Güllü Candan, avukatları Levent Kanat ile birlikte geldikleri adliyede, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel'e ''müşteki'' sıfatıyla ifade verdi.

Savcı Yüksel, dönemin ÇHD Ankara Şube Başkanı Avukat Kazım Genç'in de ''tanık'' olarak ifadesini aldı.

Candan ailesinin avukatı Kanat, ifade işlemlerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

''Müvekkillerim özet olarak ifadelerinde olayla ilgili detaylı bilgi sahibi olmadıklarını, Faik Candan'ın olaydan önceki 6-7 ay içinde oldukça tedirgin olduğunu, tehdit telefonları aldığını ve takip edildiğini anlattılar. Faik Candan'ın o dönemde izlendiğine, beyaz otomobil içinde 4 kişinin kendisini izlemeye geldiğine, takip edilmesi nedeniyle bazı akşamlar kardeşlerinin evinde kaldığına da ifadelerinde yer verdiler.''

Kanat, müvekkillerinin olayın faillerinin bulunarak, yargı önüne çıkarılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Avukat Genç ise cinayet işlendiği sırada ÇHD Ankara Şube Başkanlığı yaptığını, bu nedenle olayı yakından takip ettiğini söyledi.

Genç, savcıya verdiği 3 sayfalık ifadeyle ilgili olarak, ''Faik Candan kaçırıldıktan sonra dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ile görüşerek, durumu anlattım. O da 'Devlete güvenin' dedi. Ben de 1993'te kaçırıldıktan sonra öldürülen İnsan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ve şube üyesi Dr. Hasan Kaya için devlete güvenildiğini, ancak bu iki kişinin ölü bulunduklarını anlattım ve 'Aynı filmi izlemek istemiyoruz' dedim'' ifadelerini kullandı.

Genç, o dönemde ''infaz timleri''nden bahsedildiğini ve Ankara'da 4 infaz timi olduğunun konuşulduğunu belirterek, bunlardan en bilineninin ''Siirt grubu'' olduğunu kaydetti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler