YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eylemlerin istihbarat bilgileri Eruygur'da çıktı
Neve Şalom Sinagogu'na ve HSBC'ye yapılan saldırıda 27 kişi hayatını kaybetmişti
Eylemlerin istihbarat bilgileri Eruygur'da çıktı
11 Mayıs 2009 / 14:47 Güncelleme: 11 Mayıs 2009 / 00:00

Sinagog bombalamasında şüphe: İsrail, saldırıları biliyor muydu?  
  
15 Kasım 2003 tarihinde Şişli'de bulunan Neve Şalom Sinagogu'na, 20 Kasım'da ise HSBC Bankası'na saldırıda bulunulmuştu. Kanlı eylemlerde 27 kişi hayatını kaybetmişti. Olayda onlarca kişi de yaralanmıştı.
El Kaide'nin 15 ve 20 Kasım 2003'te İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu ve HSBC'ye yönelik saldırılarıyla ilgili istihbarat bilgisi Şener Eruygur'da çıktı.  
  
Şener Eruygur'da ele geçirilen belgeye göre, üst düzey İsrailli bir polis ataşesi ile dönemin Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz ile yine dönemin İstihbarat Başkanlığı Teknik Takip Daire Başkanı Albay Hasan Atilla Uğur 3 Aralık 2003'te bir araya gelmiş. İsrail polis ataşesi, Ersöz ve Uğur'u El Kaide'nin Türkiye yapılanması konusunda uyarmış.


Şişli'de ve Taksim'de bulunan iki sinagoga düzenlenen saldırının ardından da Amerikan CIA ve FBI, Alman BND, İsrail'in MOSSAD, İngiliz M16 ve Scotland Yard'ın Türkiye masa şefleri bir araya gelerek saldırının değerlendirmesini yapmış. Atilla Uğur ve Ersöz, tutanakta yer alan bilgilere göre Türk polisini ve MİT'i adeta İsrailli ateşeye şikayet ediyor. Daha da önemlisi, sinagoga saldırıda bulunan Bingöllü Gökhan Elaltuntaş, Azad Ekinci ve Feridun Uğurlu'nun bu olaydan önce Amerikan ve İsrail konsolosluklarına saldırı planladıkları da konuşmada geçiyor. İsrailli ataşe, Ersöz'e istihbaratını şöyle aktarıyor: "Yusuf Bolat istihbarat yapmadı. Asıl istihbaratı Feridun yaptı. Üçü bir aradaydılar. Bunlar İstanbul'da bizi aradılar. Bunların hazırladıkları kitaplar vardı. Asıl olarak Amerika ve İsrail konsolosluklarına saldıracaklardı. Ancak güvenlikten dolayı sinagoga saldırdılar."


İSTİHBARAT BİLGİLERİ PAYLAŞILMIYOR


Konuşmanın ilerleyen bölümünde İsrailli ataşe, El Kaide'nin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın problemi olduğunu da ifade ediyor. Görüşmelerde önemli bir ayrıntıyı da Bingöl'de gizlenmeye devam eden 10 farklı Selefi grubunun varlığı oluşturuyor. Bingöl'deki yapılanmayı 'uyumuş bir ajan' olarak değerlendiren İsrailli ataşe, "Ne zaman uyanacakları bilinmez. Bu bir sene tutabilir belki iki. Bunlar devamlı gözaltında tutulmalılar." diyor. Ataşe, Azad Ekinci ve Gökhan Elaltuntaş'ın saldırı öncesi bulundukları ülkeler ve yaptıklarıyla ilgili detaylı bilgi veriyor. Ersöz'ün "Bütün bunların kayıtları vardı da niye bu adamların giriş, çıkışlarını takip etmemişler? Olay olduktan sonra bu adam nereye gitmiş, nereye gelmiş, neye yarar?" demesi üzerine ataşe, "Bütün bu istihbarat ortamında bir kaynaşma yok. Herkes elindeki kartları saklıyor. Kimse elimde kardeşim bu var demiyor." şeklinde karşılık veriyor.


İkiz saldırıların ardından MİT, istihbarat açığı olduğunu kabul ediyor. Dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un basın mensuplarıyla yaptığı görüşme de Eruygur'da ele geçirilen belgeler arasından çıktı. Buna göre Atasagun, şöyle diyor: "Evelemeye gevelemeye gerek yok. Bu eylemin olmasında istihbarat açığı var. Biliyorduk ama falan sebeplerden dolayı önlem almadık dersek komik olur."
 Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler