YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eylem 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleşecek
Eylem 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleşecek
Eylem 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleşecek
14 Mart 2008 / 07:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Sosyal Güvenlik reformuna karşı Emek Platformu'nun aldığı karar doğrultusunda bugün iki saat süreyle uygulanacak iş bırakma, özellikle sağlık ve ulaşımı vuracak..


Türkiye çapında 10.00 - 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek eylem çerçevesinde belediye hizmetlerine ara verilirken, şehir içi ulaşım duracak ve temizlik hizmetleri yapılmayacak.

Demiryollarında banliyö trenlerinin seferleri iki saat süreyle durdurulacak, atölyelerde çalışma yapılmayacak. Bakım ve onarım çalışmalarına ara verilecek.

Havaalanlarında iki saat süreyle uçuşlar yapılmayacak. Öğretmenler iki saat süreyle derse girmeyecek ve eylem nedeniyle eğitime iki saat ara verilecek.

Hastanelerde doktorlar, eylem süresince acil vakalar dışında hizmet vermeyecek. Petro kimya sektöründe aralarında TPAO, TÜPRAŞ, BOTAŞ, PETKİM gibi işyerlerinin de bulunduğu 85 işyerinde çalışmalar iki saat süreyle durdurulacak.

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, bu işyerlerinin hepsinde otomasyonun bulunmadığı bölümlerde iki saat süreyle üretimin duracağını, satış yapılmayacağını bildirdi.

Bugünkü eylemin 3 Ocak 1991'de uygulanan genel grev kararından sonra en etkili eylem kararı olduğunu ifade eden Öztaşkın, eylemin meşru ve yasal olduğunu söyledi.

Öztaşkın, Anayasa'nın 90'ıncı maddesine göre, iç hukukla uluslararası hukukun çeliştiği noktalarda uluslararası hukukun geçerli olacağının öngörüldüğünü hatırlatarak, bu nedenle bugünkü eylemin yasal olduğunu belirtti.

Eylemin bir başlangıç olacağını kaydeden Öztaşkın, hükümetin gerekli adımı atmaması halinde bu eylemin dalga dalga Türkiye'ye yayılacağını savundu.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin de, kendi iş kollarında özellikle İstanbul'da eylemin ağırlığının hissedilmesini beklediklerini ifade etti.

Ayçin, bugün iki saat süreyle havaalanlarında uçuşların yapılmayacağını belirterek, iki saatlik aksamanın bağlantılı seferlerden dolayı uçuşları bütün gün boyunca etkileyeceğini ve rötarlara yol açacağını kaydetti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, hükümetin, yasa tasarısıyla, çalışanın, emeklinin kazandığı hakları elinden almaya çabaladığını öne sürdü.

Hükümetin tepkiler üzerine geri adım atması gerekirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, sendikaları, "yalancılıkla" itham ettiğini ifade eden Koncuk, "Sık sık demokrasi kültüründen dem vuran Başbakan, sendikaların protestosuna bile katlanamamakta ve sendikaları susturmak için türlü gayretlere girişmektedir" dedi.

"Ülkeyi yönetenlere göre, Türkiye'de kimse muhalefet etmemeli, demokratik haklarını kullanmamalı ve iktidarın her icraatına alkış tutarak, sırtını sıvazlamalıdır" diyen Koncuk, "Çalışanların, emeklilerin, dul ve yetimlerin ağır hak kaybı yaşaması ve bu yöndeki sıkıntılarını dile getirmesi ne yazık ki iktidarın çileden çıkmasına yetmektedir" dedi.

Söz konusu tasarının, sosyal devlet ilkesine ters düştüğünü ve ülke gerçekleriyle taban tabana zıtlık oluşturduğunu ileri süren Koncuk, "Bu nedenle Türk Eğitim-Sen, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi amacıyla, bugün Emek Platformu'nun eylemine destek verecek ve Türk Eğitim-Sen'e bağlı eğitim çalışanları tüm yurt genelinde iş bırakacaktır" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler