YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ETÖ tutuklusu meğer "HOŞKİN" hastasıymış!
Ergenekoncu İbrahim Şahin, günlerini bakın nasıl geçirmiş!
ETÖ tutuklusu meğer "HOŞKİN" hastasıymış!
10 Haziran 2009 / 08:39 Güncelleme: 10 Haziran 2009 / 00:00

Bunama gerekçesiyle tahliyesini isteyen Ergenekon tutuklusu İbrahim Şahin, zeka ve hafıza oyunu 'Hoşkin' tutkunu çıktı.


Susurluk'ta aldığı hapis cezasını çekerken, halk arasında bunama olarak bilinen 'Demans Hastalığı' raporuyla tahliye olan Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in, cezaevinden çıktıktan sonra bir tür zeka oyunu olan 'Hoşkin' oynayarak günlerini geçirdiği ortaya çıktı.


SEZER AFFETTİ


İbrahim Şahin, Susurluk davasımnda 'Bana biraz süre verin size herşeyi anlatacağım' dedikten sonra konuşacağı gün, 27 Mart 2000'de, trafik kazası geçirdi. Şahin, kazadan sonraki ilk duruşmada hafızasını kaybettiğini ileri sürdü, 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2003'te bunamaya bağlı hafıza kaybı (Demans Hastalığı) raporu alan Şahin'in, cezasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer affetti.


TAHLİYE'DEN KUMARA


Bunama raporu alarak cezaevinden tahliye olan İbrahim Şahin'in, 2004-2005 yılları arasında Kadıköy Ziverbey'deki 'Karadenizli Ümit'in Kahvehanesi'nde zeka ve hafıza oyunu olarak bilinen Hoşkin oynadığı tespit edildi. Oyun başına 100 dolar bahisle oynayan Şahin'in, başarılı olmak için dikkat ve iyi bir hafıza gerektiren Hoşkin'de ustalaştığı belirtildi.


BUNAMA SİGORTASI


Şahin, Ergenekon'da tutuklanır tutuklanmaz, kendisini Susurluk'tan kurtaran 'Demans' hastalığı raporuyla iki kez tahliye için başvurdu. Şahin'e 2003'teki raporu veren Dr. Nur Bilge tarafından 'Demans' hastalığının kalıcı olduğu' yönünde rapor verildi. Şahin avukatı şimdi bu roparla yeniden müvekkilinin tahliye için mahkemeye başvuracak.


Zeka oyunu


Batak ve King oyunlarının bir üst seviyesi olarak gösterilen Hoşkin, 4 deste kağıtla oynanıyor. Ancak küçük sayılı kağıtlar ayrıldıktan sonra 'As', '10'lu, 'Papaz', 'Kız' ve 'Vale'den oluşan 80 kartlık bir deste kullanılıyor. Her kart grubunun ayrı puanının olduğu oyunda bu kart gruplarını zekice kullananlar başarılı oluyor.


Cephanelik krokisini unutmamış


Şahin, Ergenekon soruşturmasının 11. dalga operasyonunda 'örgütün silahlı kanadını kurma çalışmaları yapma' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine kondu. Şahin'de ele geçirilen bir krokiden hareketle Ankara Gölbaşı'nda yapılan kazılarda çok sayıda patlayıcı ele geçirildi. Şahin'in ses getirecek suikastler için ekip kurmaya çalıştığı Ergenekon kapsamında yapılan dinlemeye takılmış.


Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler