YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ETÖ soruşturmasında FLAŞ Dönmez gelişmesi
Evindeki krokilerden hareketle Zir Vadisi'nde çok sayıda el bombası ve mermi bulunmuştu
ETÖ soruşturmasında FLAŞ Dönmez gelişmesi
10 Haziran 2009 / 11:24 Güncelleme: 10 Haziran 2009 / 00:00

Ergenekon Soruşturmasında gözaltına alınmak isterken kaçan ve daha sonra teslim olarak tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez askeri mahkemede yargılanacak.


Habertürk'ün haberine göre; Ergenekon Soruşturmasında gözaltına alınmak isterken kaçan ve daha sonra teslim olarak tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez askeri mahkemede yargılanacak. Yarbay Dönmez'in evinde bulunan krokiden hareketler Ankara Yenikent'e bağlı Zir Vadisi'nde çok sayıda el bombası ve mermi bulunmuştu.


Yarbay Mustafa Dönmez’in daha önce de vukuatları olduğu ortaya çıkmıştı. Dönmez askeri eşya çalmaktan tutuklanmış, albaya tokat atıp tenzili rütbe almıştı. Yarbay Dönmez, askeri mahkemede yargılanmak üzere askeri cezaevine nakledildi.


DÖNMEZ'DEKİ SİLAHLAR DA TSK'NIN ÇIKMIŞTI


Poyrazköy'de çıkan silah ve mühimmatların TSK'ya ait olduğunu gösteren MKE raporu önceki gün ortaya çıkmıştı. Dün ise Ergenekon tutuklusu Yarbay Dönmez’in Sapanca’daki evinde yakalanan silah ve mühimmatın MKE üretimi olanlarının TSK envanterine verildiği belirlendi.


Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez’in Sapanca’daki evinde bulunan silah ve mühimmatın, TSK envanterinde kayıtlı olduğunun belirlendiği ve TSK’ya teslim edildiği öğrenildi. MKE de 14 Mayıs 2009 tarihli raporunda Bedrettin Dalan’ın Poyrazköy’deki arazisinde bulunan silah ve mühimmatın büyük bölümünün TSK envanterine kayıtlı olduğunu belirlemişti.


İKİ YERDE CEPHANELİK ÇIKTI


Yarbay Mustafa Dönmez’in Sabanca’daki yazlık evinde 22 el bombası, 1 Mısır yapımı makineli tüfek, 2 Kalaşnikof uzun namlulu silah, 8 adet Kalaşnikof şarjörü ve bol miktarda mermi ele geçirildi. Dönmez’de ele geçirilen bir kroki üzerine de 12 Ocak 2009 günü Ankara Zir Vadisi’ndeki harabenin çevresinde yapılan kazılarda da 2 el bombası, 28 el bombası gövdesi, 12 tüfek bombası, 800 G-3 mermisi, 12 bubi tuzağı bulunmuştu.


MKE’DEN BOMBA RAPORU GELDİ


Dönmez’e ait cephanelik Emniyet Genel Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından incelemeye alındı.MKE’den de kendi üretimi olan silah ve mühimmatların teslim yerleri soruldu. MKE’den gelen cevapta Yarbay Dönmez’de yakalanan MKE üretimi silah ve mühimmatın TSK’ya teslim edildiği bildirildi. Yapılan tespitlerin ardından silah ve mühimmatın geçtiğimiz günlerde tutanakla askeri yetkililere teslim edildiği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler